© Kuva: Getty Images

Manchester Unitedilla taas uusi puolustaja kiikarissa

Manchester United on Mirror-lehden mukaan tarkkaillut Atletico Madridin keskuspuolustaja Jose Maria Gimeneziä. Uruguaylaistoppari oli tarkkailun alla viime tiistaina pelatussa Mestarien liigan ottelussa PSV – Atletico Madrid.

Jose Mourinho laittoi seuran yhden pääscouteista tarkkailemaan 21-vuotiaan keskuspuolustajan otteita, sillä ManU valmistelee tarjousta Gimenezistä.

Gimenez siirtyi Atleticoon vuonna 2013 Uruguayn ykkösdivisioonasta ja on sen jälkeen noussut Madridissa seuran luottopelaajaksi.

Mourinho toi kesän siirtoikkunan aikana jo yhden keskuspuolustajan Espanjasta 30 miljoonalla punnalla, kun Eric Bailly liittyi Unitediin Villarrealista. Bailly on ollut yksi alkukauden sensaatioista pelaten kaikissa otteluissa täydet minuutit.

Mourinho haluaisi tietojen mukaan vahvistaa keskuspuolustustaan, sillä hollantilainen Daley Blind ei ole Mourinhon tyylinen toppari, eikä Chris Smalling ole vakuttanut portugalilaismanageria.

» Katso Valioliigan ottelut, taulukko ja uutiset erikoissivultamme!