Englannin Ykkösliigassa (League One) nähtiin torstai-illan ottelussa merkillinen tilanne, kun ottelu jouduttiin keskeyttämään, kun kotijoukkueen kannattajat ryntäsivät kentälle protestoimaan seuran omistajaa vastaan.

Coventry City hävisi kotonaan Sheffield Unitedille 1-2. Tappio oli Coventrylle jo kuudes putkeen. Coventry on sarjassa vasta 21. ja putoamisvaarassa.

Coventryn kannattajat ryntäsivät kesken ottelun kentälle, ja tuomari joutui keskeyttämään ottelun ja viemään pelaajat pelaajatunneliin suojaan. Protesti oli suunnattu seuran omistavalle SISU-yhtiölle.

Seuran tilanne on tällä hetkellä kaoottinen. Joukkuetta valmentaa tällä hetkellä väliaikainen valmentaja Mark Venus. Seura ei omista kotikenttäänsä ja vaarana on, että seura putoaa kauden päätteksi Football League’n kellarikerrokseen, eli Kakkosliigaan ensimmäistä kertaa sitten vuoden 1959.

Jos et näe alla olevaa kuvaa, voit katsoa sen täältä.

 

BET ON IT!

@MBet_Bet_On_It
[1-2]Coventry City fans staged a pitch invasion before Sheffield's Billy Sharp consigned the Sky Blues to a 6th straight defeat in League 1