St Etiennen valmentaja ManU:n 3-0-johdosta: ”Ei mikään mahdoton tehtävä”
Kuva: Getty Images
St Etiennen valmentajalla Christophe Galtierilla riittää uskoa omiinsa, vaikka he hävisivät Eurooppa-liigan pudotuspelien avauskierroksella Manchester Unitedille 0-3.
Zlatan Ibrahimovic iski kaikki Unitedin maalit viime torstaina, joukkueet kohtaavat ranskalaisten kotikentällä keskiviikkona.
– Kukaan ei tarvitse mitään motivaatiopiikkiä tähän otteluun. Lähdemme takamatkalta, mutta ei se ole mikään mahdoton tehtävä, Galtier kertoi BBC:n mukaan.
– Meillä on stadion täynnä ja kannattajiemme tuki takana. Emme saa pettää heitä. Pelissä voi tapahtua aina ihan mitä tahansa, joten totta kai pelaamme parhaalla mahdollisella kokoonpanolla.
Galtierin mielestä hänen pelaajansa olivat yllättyneitä, kuinka paljon tilanteita he saivat aikaan Old Traffordilla. Hänellä oli myös mielenkiintoinen mielipide hattutempun iskeneestä Zlatanista.
– Saimme pidettyä hänet vaisuna. Hänhän maalasi vain vapaapotkusta ja rangaistuspotkusta.
– Voisimme laittaa hänet erikoisvartiointiin, kuten myös Paul Pogban. Mutta se ei auta, sillä Manchester Unitedin jokaiselle pelaajalle pitäisi tehdä niin, Galtier sanoo.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- PSG:n supertähdet joutuivat jättämään huippuottelun kesken – tämä tiedetään nyt
- Kommentti: Fabrizio Romano edustaa kaikkea sitä, mikä journalismissa on pielessä
- Hurja väite supersuositulta sometililtä: Bayern Münchenin ylivoiman juurisyy on Teemu Pukki
- Teemu Pukki lopettaa maajoukkueuransa – kertoi parhaan muistonsa Huuhkajista: ”Oli jotenkin euforinen fiilis”
- Haastattelu: Jacob Friis, onko Huuhkajat mennyt alaisuudessasi eteenpäin?
- Jacob Friis nimesi Huuhkajat marraskuun maaotteluihin – FC Interin pelaaja ensimmäistä kertaa mukana
- Mika Lehkosuo nimesi Pikkuhuuhkajat marraskuun tärkeisiin karsintaotteluihin
- Huuhkajien kaikkien aikojen maalintekijä Teemu Pukki lopettaa maajoukkueuransa
- Adam Ståhl ei ole katunut valintaansa – haluaa enemmän vastuuta Jacob Friisiltä: ”Valmentaja tekee päätökset…”
- Mestarien liigan huippuottelusta muodostui toiselle joukkueelle painajainen
- Cristiano Ronaldon paljastus hätkähdyttää: ”Siirto oli lähellä”
- Kuopiolaisilta armotonta irvailua Helsingin suuntaan: ”KuPS on se suurseura, joka HJK kuvittelee olevansa”
- St. Johnstone haluaa tehdä jatkosopimuksen Simo Valakarin kanssa – seurapomo: ”Se on selvää”
- Mestarien liigan huippuottelusta muodostui toiselle joukkueelle painajainen
- Kapteeni jättää FF Jaron: ”On aika ottaa seuraava askel urallani”
- Rasmus Schülleriltä iso HJK-paljastus!
- Näin valmentaja kommentoi La Ligassa debytoineen Lucas Bergströmin peliesitystä
- Katso: KuPSin mestaruus saattoi näkyä kymmenien kilometrien päähän Kuopiosta
- Jacob Friis nimesi Huuhkajat marraskuun maaotteluihin – FC Interin pelaaja ensimmäistä kertaa mukana
- Huuhkajien kaikkien aikojen maalintekijä Teemu Pukki lopettaa maajoukkueuransa