Real Madridilla vielä tiukka paikka – ”Napolissa kaikki on mahdollista”
Kuva: Getty Images
Mestarien hallitseva mestari Real Madrid otti loppujen lopuksi vahvan otteen jatkopaikasta kotikentällään, Napolin vahvasta alusta ja avausmaalista huolimatta. Riittääkö 3-1-johto kuitenkaan tiistai-iltana?
Real tuuletti villisti kolmatta maaliaan, sillä he tiesivät juuri sen olleen todennäköisesti se avain, jolla paikka kahdeksan parhaan joukkoon aukeaa. Yhden maalin johtoasema Napolin kotikentälle lähdettäessä ei ole mitään – edes Realille.
Napoli on yksi Euroopan parhaista kotijoukkueista. Edes kahden maalin etumatka ei olisi mahdoton kurottavaksi lähes jokaista seuraa vastaan – mutta nyt on vastassa Real Madrid, joukkue, jolle kahden maalin etumatka todennäköisesti riittää.
– Napoli on vaikea paikka kaikille joukkueille maailmassa, siellä on kaikki mahdollista. Mutta pitää muistaa, että Real Madrid on uskomaton nippu. Vaatisi pienimuotoisen ihmeen, että Napoli pystyisi pitämään nollan Realia vastaan. Ja nollan pitäminen olisi periaatteessa ainoa mahdollisuus mennä jatkoon, arvioi maalivahti Jesse Joronen Betsafen sivuilla.
– Kaksi maalia Napoli voi tehdä ja voittaa ottelun. Mutta samaan aikaan pitäisi siis pitää nolla omassa päässä. En usko, että se tulee onnistumaan. Real jatkaa mestaruuden puolustamistaan kahdeksan joukkoon.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lehti: SJK-hyökkääjä siirtyy ulkomaille
- Fotbollskanalen: Matias Siltanen puhui tulevaisuudestaan
- Virallista: Simo Valakari pitkään jatkosopimukseen St. Johnstonen kanssa
- Siirto luvassa? Näin ADO Den Haagin urheilujohtaja kommentoi Diogo Tomasin tilannetta
- Ilveksen ex-pelaaja on kuollut 37-vuotiaana
- AL: Ilves vahvistuu ulkomaalaispelaajalla
- Kevin Keeganilla on diagnosoitu syöpä
- Lehti: Anssi Suhoselle etsitään uutta seuraa – ei kuulu HSV:n suunnitelmiin
- Djurgården vahvisti: Santeri Haarala kärsii sydänlihastulehduksesta
- Virallista: TPS julkaisi kapteeninsa jatkosopimuksen
- Djurgårdenin urheilujohtaja: Matias Siltaselle annettu lupa keskustella siirrosta
- Ilveksen ex-pelaaja on kuollut 37-vuotiaana
- Lehti: Anssi Suhoselle etsitään uutta seuraa – ei kuulu HSV:n suunnitelmiin
- Pikapotkut saanut Erik ten Hag löysi uusia töitä
- Ranskan maajoukkuemiehelle uusi seura
- Jarkko Wissin SJK teki lupaavan hankinnan
- Veikkausliigan maalitykki Dimitri Legbo lähellä siirtoa Kroatiaan
- AL: Ilves vahvistuu ulkomaalaispelaajalla
- Djurgården vahvisti: Santeri Haarala kärsii sydänlihastulehduksesta
- Virallista: AC Oulu myi puolustajansa Ruotsiin