FC Lahden päävalmentaja uusitusta rankkarista: ”Tuntui kovalta tuomiolta”
Kuva: Juha Tamminen
SJK ja FC Lahti tasasivat pisteet Seinäjoella 1-1-lukemin. Illan erikoisuus oli SJK:n tasoitusmaali, joka tuli uudelleen tuomitusta rangaistuspotkusta.
Ottelun 72. minuutilla SJK:lle vihellettiin rankkari, jota asettui ampumaan Billy Ions. Mies ampui pilkulta ohi, mutta rankkari kuitenkin tuomittiin ammuttavaksi uudelleen, kun FC Lahden pelaajat olivat lähteneet liian aikaisin liikkeelle. Toisella kerralla Ions onnistui mallinteossa ja vei isännät johtoon.
Tuomarin mukaan tilanne oli selvä. Lahden päävalmentaja Toni Korkeakunnas ei lähtenyt suuremmin kommentoimaan päätöstä.
– Kyllä he (tuomarit) yleensä ovat sitä mieltä (selvä tilanne), jos jonkun päätöksen tekevät. En siihen osaa sen enempää ottaa kantaa. Tietysti tuntui kovalta (tuomiolta) sillä hetkellä. Onneksi se ei nyt ratkaissut peliä, Korkeakunnas sanoi ottelun lehdistötilaisuudessa.
Ottelun tuoksinnassa Korkeakunnas ei vaikuttanut olevan tyytyväinen tuomioon.
– Sillä hetkellä vähän napsahti, kun tunteella on mukana. Varmaan se oli ihan oikein mennyt tuomio. Eikä ne tuomiot jälkikäteen mihinkään muutu, vaikka olisi mitä mieltä.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Barcelonalta mieletön show – Newcastle jäi täysin jyrän alle
- Haastattelu: Álex Craninx löysi Oulunkylästä intohimoisen valmentajan – ”Jalkapallo on hänelle pakkomielle”
- No nyt! Huuhkajista tuttu Diogo Tomas säväytti videolla – antoi todella erikoisen haastattelun
- Järisyttävä päätös: mestari vaihtuu kaksi kuukautta finaalin jälkeen
- Pikkuhuuhkajat nimetty EM-karsintaotteluihin – mukana uusia kasvoja
- Viljami Sinisalon kilpakumppani joutuu leikkaukseen – ”Olen mahdollisesti pelannut viimeisen pelini”
- Virallista: HJK purkaa uuden pelaajansa sopimuksen – ei läpäissyt terveystarkastusta
- Juho Kilo ja Diogo Tomas nousivat Hollannin pääsarjaan
- Manchester City suli alivoimalla – PSG murskasi Chelsean
- Tähdenlento sammui – Bodø/Glimt murtui vieraskentällä
- The Athletic: Fifa teki tiukan MM-kisaratkaisun Iranin suhteen
- Carlo Ancelotti jätti Neymarin ulos Brasilian maajoukkueesta – paljasti ehdon MM-kisoille
- Juho Kilo ja Diogo Tomas nousivat Hollannin pääsarjaan
- Viljami Sinisalon kilpakumppani joutuu leikkaukseen – ”Olen mahdollisesti pelannut viimeisen pelini”
- Tähdenlento sammui – Bodø/Glimt murtui vieraskentällä
- Virallista: HJK purkaa uuden pelaajansa sopimuksen – ei läpäissyt terveystarkastusta
- Manchester City suli alivoimalla – PSG murskasi Chelsean
- Pikkuhuuhkajat nimetty EM-karsintaotteluihin – mukana uusia kasvoja
- Jere Uronen liekeissä Kreikassa – ex-Real Madrid maalitykki iski kaksi
- Mestarien liigan sensaatiojoukkueella mahdollisuus tehdä historiaa