Mestarien liigan yllättäjä ei aio luopua hyökkäävästä pelitavastaan semifinaaleissa – ”Edustamme täällä koko maata”

AS Monaco voitti keskiviikkona Borussia Dortmundin Mestarien liigan puolivälierien toisessa osassa 3-1 ja eteni jatkoon yhteismaalein 6-3.
Monacolaisjoukkueen maaleista keskiviikkona vastasivat Kylian Mbappe, Radamel Falcao ja Valere Germain. Dortmundin ainokaisen iski Marco Reus.
Monaco eteni semifinaaleihin erittäin hyökkäävällä jalkapallolla. Ruhtinaskunnan joukkue on iskenyt 12 maalia viimeisessä neljässä Mestarien liigan ottelussaan ja selviytyi ensimmäisenä Ranskan liigan joukkueena kilpailun välieriin sitten kauden 2009-10 Lyonin.
Päävalmentaja Leonardo Jardim ei kyennyt peittelemään ylpeyttään Dortmund-voiton jälkeen.
– Olen erittäin tyytyväinen kaikkien esityksiin. Tällä tasolla ei voi asettaa rajoja pelaajilleen. Edustamme täällä koko maata. Ranska ei ole tottunut saamaan joukkueitaan kilpailun tähän vaiheeseen, Jardmim sanoi UEFA.com -sivuston haastattelussa.
Joukkuetta odottaa seuraavalla kierroksella jälleen entistä kovempi haaste, kun vastaan asettuu joko Real Madrid, Juventus tai Atletico Madrid. Jardimin mukaan Monaco ei kuitenkaan aio luopua hyökkäävästä pelitavastaan, jolla se on tähänkin asti ihastuttanut koko Euroopan.
– Etsimme aina sitä yhtä extra-maalia. Se on meidän pelitapamme, se on DNA:ssamme. Muut joukkueet toivovat arpansa osuvan meihin, mutta meidän tavoitteenamme on nauttia siitä ja pelata hyökkäävää jalkapalloa, kuten aina teemme.
Lähde: Goal
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Kommentti: Jalkapallomaailman järjestys horjui viime yönä, eikä ketään kiinnostanut – vielä
- Lionel Messin Inter Miami sai selkäsaunan seurajoukkueiden MM-kisoissa
- Dopingpannasta vapautunut Paul Pogba löysi uuden seuran
- Jürgen Klopp jyrähti seurajoukkueiden MM-turnauksesta – paljasti pahimman pelkonsa
- Kasper Paanaselta huima maali – SJK löylytti IFK Mariehamnia
- Miika Nuutisen HJK:lle avaustappio tylyin numeroin – ”Kaikkea muuta kuin mitä haettiin”
- Italopodcast: Parman tuore luotsi on koko siirtokesän mielenkiintoisimpia valmentajahankintoja
- Virallista: Cristiano Ronaldo ja Al Nassr jatkosopimukseen
- Malick Thiaw vaihtamassa seuraa Italiassa
- Lähde: Olivier Giroud lähellä paluuta Ranskaan