HJK:lla kaksi pahaa poisjääntiä – täysin uusi tilanne: ”Eroa on kuin yöllä ja päivällä”
Kuva: Juha Tamminen
HJK kohtaa torstaina FK Shkendijan Makedoniassa Eurooppa-liigan toisen karsintakierroksen ensimmäisessä osaottelussa. Vastassa on nyt täysin erilainen joukkue kuin ensimmäisen kierroksen Connah’s Quay Nomads.
Päävalmentaja Mika Lehkosuon mukaan luvassa on uudenlainen tilanne HJK:lle. Shkendija haluaa hallita selkeästi peliä, eikä HJK ole tällä kaudella vielä kokenut vastaavaa Veikkausliigassa tai ensimmäisellä karsintakierroksella Eurooppa-liigassa.
– Nomadsilla ja Shkendijalla on eroa kuin yöllä ja päivällä. Shkendija on täysin erilainen jalkapallojoukkue.
– He haluavat pallonhallinnan itselleen ja he haluavat pelata aika paljon maata pitkin. Pelaajien etäisyydet ovat pieniä, jolloin he pystyvät varsinkin hyökkäyskolmanneksella pelaamaan seinäsyöttöjä ja muita kombinaatioita, Lehkosuo kertoi HJK TV:lle.
Lehkosuon mukaan Shkendijalla on myös yksilötaitoa hyökkäyspäässä, jonka kanssa HJK saa olla tarkkana.
HJK joutuu lähtemään ensimmäiseen osaotteluun ilman kahta tärkeää lenkkiä. Moshtagh Yaghoubi sekä Atomu Tanaka jäivät kotiin loukkaantumisten takia. Yaghoubin poissaolo saattaa olla iso menetys HJK:n keskikentälle. Lehkosuo ei lähtenyt spekuloimaan vielä sillä, kuka nousee Yaghoubin saappaisiin.
– Valmentajan ei kannata hirveästi miettiä, ketä pelaajia on kotona tässä osaottelussa. Totta kai haluaisimme kaikki pelaajat mukaan, Lehkosuo myönsi.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Mestarien liigasta iso tieto – esitysoikeudet vaihtavat osoitetta Suomessa
- Pikkuhuuhkajien pelaaja saatetaan nähdä kesän MM-kisoissa
- Pelaajat syyttävät saudiliigan järjestelevän mestaruutta törkeästi Cristiano Ronaldolle – nyt CR7 avasi suunsa
- Valioliigajoukkue nimesi päävalmentajakseen Michael Jacksonin
- Suositaanko Cristiano Ronaldon seuraa? – tähtitoppari raivostui
- Mika Ääritalo nousi esiin Turkin sosiaalisessa mediassa – fanit ryntäsivät puolustamaan TPS-ikonia
- Keskiviikko tuotti pienoisen pettymyksen FC Interille ja HJK:lle
- Tammelan stadion pääsi harvalukuiseen joukkoon
- MM-kisoissa kokeillaan lisää uusia sääntöjä – sääntöjen rikkomisesta punainen kortti
- Kommentti: Nora Heroumin paikka ei ole Mestarien liiga -lähetyksessä
- Kommentti: Nora Heroumin paikka ei ole Mestarien liiga -lähetyksessä
- Mika Ääritalo nousi esiin Turkin sosiaalisessa mediassa – fanit ryntäsivät puolustamaan TPS-ikonia
- Tammelan stadion pääsi harvalukuiseen joukkoon
- MM-kisoissa kokeillaan lisää uusia sääntöjä – sääntöjen rikkomisesta punainen kortti
- John Guidetti uskoo Jani Honkavaaran saavan potkut kesken kauden
- Haastattelu: Urho Nissilä jäämässä ensi kaudeksi Unkariin
- Jättipaukku lähellä Suomen Cupissa – 17-vuotias debytantti astui esiin ”ikimuistoisessa jännitysnäytelmässä”
- Keskiviikko tuotti pienoisen pettymyksen FC Interille ja HJK:lle
- Suomen Cupissa nähtiin korkean riskin ottelu – “Yksi faneista raudoitettiin”
- Axel Kouame ei mahtunut AIK:n kokoonpanoon: ”Se oli urheilullinen päätös”