Tilastollisesti Valioliigan maalikuningas voittaa Bundesliigassa eniten maalanneen – mutta vain niukasti
Kuva: Getty Images
Menneellä kaudella Valioliigan maalikuninkuuden voittanut Tottenhamin Harry Kane näyttäisi olevan verrokkiaan, Bundesliigan Pierre-Emerick Aubameyangia aivan inasen parempi – mikäli siis katsotaan puhtaasti tilastoja.
Jotta vertailun lähtökohta olisi jokseenkin reilu, on huomattava, että Valioliiga ja Bundesliiga ovat hyvin erilaisia paikkoja pelata. Vastaavasti miesten ikäero on huomionarvoinen. 23-vuotias Kane on nimittäin neljä vuotta Aubameyangia nuorempi.
Liigapeleissä Aubameyang takoi kaksi maalia enemmän kuin Kane, yhteensä 31. Toisaalta Gabonilainen myös pelasi kaksi peliä enemmän kuin Kane. Miesten tilastollinen tehokkuus maaleissa on kuitenkin sama – maali per peli.
Sen sijaan maaliin johtaneita syöttöjä Kane antoi yhteensä seitsemän, joka on viisi enemmän kuin Aubameyang.
Miehet laukoivat peleissään suunnilleen yhtä paljon, Kane 3,7 ja Aubameyang 3,6 kertaa per ottelu. Sen sijaan palloa liikuteltaessa pelaajalta toisella Kane on ollut tarkempi, sillä miehen syöttöprosentti kauden ajalta on kaksi prosenttiyksikköä parempi kuin verrokkinsa.
Edelleen, Kane valittiin pelin parhaaksi pelaajaksi seitsemän kertaa. Aubameuyangille sama kunnia annettiin vain kolmesti koko kauden aikana.
Kaikesta huolimatta Transfermarkt-sivusto arvioi Aubameyangin markkina-arvon viisi miljoonaa suuremmaksi kuin Kanen eli 65 miljoonan euron arvoon.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Luottopelaaja jättää HJK:n
- Virallista: Tässä on KuPSin uusi päävalmentaja
- Expressen: Tähän KuPSin ja ruotsalaisvalmentajan sopimusneuvottelut kaatuivat
- Veikkausliigan otteluohjelma julkaistu – katso paikallisotteluiden ajankohdat
- Virallista: Ilves teki jatkosopimuksen 17-vuotiaan huippulupauksensa kanssa
- SS: Jättiyllätys – KuPS palkkaa Miika Nuutisen päävalmentajakseen
- Urheilujohtaja: Glen Kamara jättänee Rennesin tammikuussa
- Se on siinä! KuPS teki suomalaista jalkapallohistoriaa
- Jani Honkavaaran Djurgården myi luottopelaajansa Eintracht Frankfurtiin
- HJK:sta tutulla Luke Plangella hurja ilta – iski neljä maalia Sveitsin pääsarjassa
- Jani Honkavaaran Djurgården myi luottopelaajansa Eintracht Frankfurtiin
- Se on siinä! KuPS teki suomalaista jalkapallohistoriaa
- Expressen: KuPS on tehnyt valmentajavalintansa
- Oliver Glasner kertoi mielipiteensä KuPSista
- HJK:sta tutulla Luke Plangella hurja ilta – iski neljä maalia Sveitsin pääsarjassa
- SS: Jättiyllätys – KuPS palkkaa Miika Nuutisen päävalmentajakseen
- Jättimäinen käänne MM-kisoihin? Turnauspaikka uhattuna – yksi maa voi saada uuden mahdollisuuden
- Simo Valakarin St. Johnstone menettämässä maalitykkinsä
- SJK-tähti saattaa vaihtaa maisemaa: ”Se on kaikista todennäköisintä”
- Avainpelaaja jätti FC Hakan – siirtyy Yhdysvaltoihin