IS: Turussa tapahtuu – kaksi valmentajaa sai lähteä Interistä

FC Interin edustusjoukkueen valmentajat Fabrizio Piccareta ja John Allen on siirretty sivuun tehtävistään, kertoo Ilta-Sanomat.
Allen ei halunnut kommentoida IS:lle tilannetta. Tekninen johtaja Vesa Mäki ja päävalmentaja Shefki Kuqi eivät olleet tavoitettavissa. Vielä ei ole tiedossa, jatkavatko Allen ja Piccareta muissa tehtävissä organisaatiossa.
Italian Genovasta kotoisin oleva Piccareta, 51, siirtyi Interiin talvella, mitä ennen hän toimi Italian juniorimaajoukkueiden pelaajatarkkailijana. Hän on toiminut apuvalmentajana Englannissa ja Portugalissa ja kuulunut Valioliigassa Sunderlandin valmennusyhmään.
Allen, 52, liittyi Interin valmennustiimiin jo viime kesänä ennen Kuqia. Ennen pestiään sinimustissa hän toimi porilaisen FC Jazzin päävalmentajana.
Walesilaisvalmentaja saapui Suomeen jo peliuransa aikana yli 30 vuotta sitten. Hän on pelannut Suomen pääsarjassa lähes 300 ottelua ja toiminut päävalmentajana Veikkausliigassa Turun Palloseurassa ja Rovaniemen Palloseurassa.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Mikä löylytys! Pikkuhuuhkajille murskavoitto
- Tässä on Huuhkajien avauskokoonpano – Norjalla tähdet kentällä
- Oliver Antmanin Rangers pelaa surkeaa alkukautta – urheilutoimenjohtaja toppuutteli valmentajan potkuhuhuja
- Pikkuhuuhkajien valmennustiimistä poistunut Ramiro Muñoz löysi uuden työpaikan – siirtyy Kroatiaan
- Joaquín Gómez sai potkut – pesti päättyi vain kahden virallisen ottelun jälkeen
- Ennakko harjoitusotteluun Norja-Suomi
- Italopodcast: Lazio & Bologna avausvoittoihin – Moise Kean epäonninen ratkaisija
- Maajoukkuepodcast: “Nestemäisin” Suomen joukkue pitkään aikaan
- AD: Diogo Tomasille etsittiin uutta seuraa – teki lopulta jatkosopimuksen ADO Den Haagin kanssa
- RMC: Huippusarjojen siirtoikkunat kiinni – Glen Kamaran odotetaan silti poistuvan Rennesistä
- Maajoukkuepodcast: “Nestemäisin” Suomen joukkue pitkään aikaan
- RMC: Huippusarjojen siirtoikkunat kiinni – Glen Kamaran odotetaan silti poistuvan Rennesistä
- AD: Diogo Tomasille etsittiin uutta seuraa – teki lopulta jatkosopimuksen ADO Den Haagin kanssa
- Joaquín Gómez sai potkut – pesti päättyi vain kahden virallisen ottelun jälkeen
- Haastattelu: Ryan Mahuta nauttii olostaan Tšekin pääsarjassa – ”Vaatimustasoeron huomasi tosi äkkiä”
- Ennakko harjoitusotteluun Norja-Suomi
- Virallista: Pyry Soiri jättää Athens Kallithean
- Werder Bremenin tarjous jäi liian pieneksi – Sparta Praha ei suostunut myymään Kaan Kairista
- Jari Litmanen tekee paluun – pelaa virallisen ottelun keskiviikkona!
- Veikkausliiga julkaisi mestaruus- ja karsintasarjan otteluohjelmat