Jürgen Klopp paljasti haaveensa – päävalmentaja uskoo silti Liverpoolin potentiaaliin

Liverpoolin päävalmentaja Jürgen Klopp on vihjannut Metron mukaan, että hän olisi halunnut hankkia Romelu Lukakun joukkueeseensa. Belgialaisen suosio ei ainakaan syksyn perusteella ole yllätys, sillä Evertonista Manchester Unitedtiin siirtynyt maalilinko oli mättänyt Valioliigassa ennen lauantain ottelua tällä kaudella jo kuusi täysosumaa.
Lauantain kierroksen ollessa kesken, Pool oli tehnyt viidestä kärkijoukkueesta vähiten maaleja. Toisaalta, kuuteen peliin 12 iskettyä täysosumaa on kohtalaisen hyvä saldo.
Klopp näkee, että vaikka Lukaku ei aikoinaan Liverpooliin päätynyt, riittää hänen miehistössä potentiaalia maalinteon suhteen. Klopp tietää, keiltä tulosta voi odottaa.
– Meillä on Daniel Sturridge. Me kaikki tiedämme hänen potentiaalinsa. Nyt hän on kunnossa, joten toivottavasti voimme hyödyntää häntä.
– Ja meillä on Dominic Solanke, joka on varmasti lupaavimpia englantilaisia talentteja.
Liverpool on viime aikoina ollut ailahteleva. Sunnuntaina kauttaan Valioliigassa jatkava joukkue on voittanut kolmesta edellisestä sarjapelistään yhden, yhteensä kuudessa edellisessä koitoksessa saldo on täysin sama – tilille on kertynyt vain yksi voitto.
– Meillä on tarpeeksi vaihtoehtoja, ja me teemme maaleja, Klopp vakuutteli.
Poolin kausi jatkuu huomenna Newcastlea vastaan.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Doni Arifi nousi Pikkuhuuhkajien EM-ryhmään varalta – usko kantoi epävarmassa tilanteessa: ”Jumalan suunnitelma”
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Luciano Spalletti lähdössä Italian peräsimestä: ”Minun on otettava vastuu”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia