Jussi Jääskeläisen pojalle taas uusi osoite – isä muistutti omasta urastaan: ”Hänellä on aikaa”
Kuva: Getty Images
Suomalaismaalivahti William Jääskeläinen teki elokuussa vuoden sopimuksen Crewe Alexandran kanssa (uutinen), mutta matka jatkui nopeasti alemmalle sarjatasolle. Loughborough Dynamo tiedotti tehneensä kuukauden mittaisen lainasopimuksen Jääskeläisen kanssa.
Crewe Alexandra pelaa Englannin Kakkosliigassa, eli neljänneksi korkeimmalla sarjatasolla. Seurassa katsottiin kuitenkin, että 19-vuotiaan Jääskeläisen olisi parempi hakea peliaikaa alemmalta sarjatasolta. Willin isä, suomalainen maalivahtilegenda Jussi Jääskeläinen, piti poikansa siirtoa fiksuna.
– Tämä on hieno mahdollisuus Williamille saada peliaikaa aikuisten jalkapallossa. Vaikka hän on pelannut useita alle 23-vuotiaiden pelejä, hän oppii paljon enemmän tällä tasolla, isä-Jääskeläinen sanoi pitchero.com-sivustolle.
Loughborough Dynamo pelaa Englannin Northern Premier Leaguessa, joka jakautuu kolmeen eri divisioonaan. Dynamo kuuluu Division One South -sarjaan, joka on Englannin mittapuulla kahdeksanneksi korkein sarjataso.
Viime kaudella Jääskeläinen edusti Boltonia ja pelasi pääsääntöisesti Boltonin alle 23-vuotiaiden joukkueessa. Intiaan Atletico Kolkataan siirtynyt Jussi Jääskeläinen muistutti, että Williamilla on vielä runsaasti aikaa kehittyä maalivahtina.
– Seurat hankkivat lahjakkaita nuoria maalivahteja kolmos- tai nelosvaihtoehdoiksi, mutta maalivahtina ainoa keino kehittyä on saada säännöllisesti peliaikaa. Tulin Englantiin 22-vuotiaana ja aloin pelata Valioliigassa 26-vuotiaana. Joten Williamilla on rutkasti aikaa kehittyä, Suomen A-maajoukkueen tukipilareihin 2000-luvulla kuulunut suomalaiskassari sanoi.
Muokattu 14.9. klo. 21.27: Korjattu lainasopimuksen pituudeksi kuukausi.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Ylisanoja Afrikan mestaruusturnauksessa loistaneelle maalivahdille: ”Yksi maailman parhaista”
- Saksan maajoukkuetähti ryöstettiin – tavaraa lähti puolella miljoonalla
- KuPSin jättänyt Paulius Golubickas löysi uuden seuran
- Jani Honkavaaran Djurgården myymässä maalitykkinsä Englantiin
- Uskomatonta draamaa: 90+24 – Senegal kieltäytyi pelaamasta, epäonnistunut pilkku ja jatkoaikavoitto
- Suomalaistähti nimettiin oman sarjansa parhaaksi pelaajaksi
- Lehti: Huippujoukkue tiukasti Matias Siltasen perässä
- Kommentti: Jotain on pahasti pielessä, kun uhkeat kaunottaret varastavat huomion Sadio Manélta
- Järkyttävä video Walesin alasarjoista leviää – ”Pidättäkää hänet!”
- Ensimmäinen iso maa uhkaa vetäytyä MM-kisoista
- Uskomatonta draamaa: 90+24 – Senegal kieltäytyi pelaamasta, epäonnistunut pilkku ja jatkoaikavoitto
- Kommentti: Jotain on pahasti pielessä, kun uhkeat kaunottaret varastavat huomion Sadio Manélta
- Lehti: Huippujoukkue tiukasti Matias Siltasen perässä
- Ensimmäinen iso maa uhkaa vetäytyä MM-kisoista
- Suomalaistähti nimettiin oman sarjansa parhaaksi pelaajaksi
- Järkyttävä video Walesin alasarjoista leviää – ”Pidättäkää hänet!”
- Saudi-Arabian liigassa kuohuu, ja sillä voi olla kauaskantoisia seurauksia
- Haastattelu: Uutta seuraa etsivä Tatu Varmanen kertoi miksi jätti ruotsalaisseuran – ”Ei siinä olisi mitään järkeä…”
- Jani Honkavaaran Djurgården myymässä maalitykkinsä Englantiin
- Suomalainen superlupaus sai hienon kunnianosoituksen