”Hän on kuin Totti AS Romalle” – FC Interin päävalmentaja ei säästellyt puhuessaan seuraikonista

Kuva: Juha Tamminen
FC Inter isännöi perjantaina HJK:ta Veikkausliigassa. Kyseessä ei ole mikä tahansa ottelu, sillä seuraikoni Henri Lehtonen pelaa viimeisen kotiottelun FC Interin riveissä.
Interin päävalmentaja Fabrizio Piccareta tietää, kuinka iso merkitys Lehtosella on Inter-yhteisölle.
– ”Pänä” on Inter-legenda ja joukkueen symboli, kuten Francesco Totti oli AS Romassa ja Paolo Maldini AC Milanissa. Olen tyytyväinen, että minulla on ollut kunnia tehdä töitä hänen kaltaisen ammattilaisen kanssa. Vaikka hän nyt pelaajana täällä lopettaakin, tulee hänen kaltaisensa legendat olemaan aina iso osa tätä seuraa, Piccareta sanoi seuran nettisivuilla.
Lehtoselle ei tarjottu jatkosopimusta, mutta laituri ei ole vielä sanonut, että ura loppuu kokonaan. Lehtonen on pelannut koko ammattilaisuransa Interin paidassa.
– Ottelu on varmasti erityinen ”Pänälle” ja kaikille Inter-henkisille. Meidän pitää kantaa joukkueena vastuu, että pystymme tuottamaan hänelle ikimuistoisen illan positiivisissa merkeissä, Piccareta toivoi.
37-vuotias Lehtonen kiitti vuolaasti kannattajia, joiden kanssa mies matkusti nuorempana vieraspeleihin, jos ei paikkaa kokoonpanosta auennut.
– Haluan kiittää kannattajia siitä tuesta, mitä joukkue ja itse olen heiltä saanut. Muistan hyvin ajat, kun olin joukkueessa vielä vain treenivahvuudessa. Silloin tuli monesti matkustettua heidän kanssa vieraspeleihin ja katsottua kotiotteluita melkeinpä soihtu kädessä joukkuetta kannustaen. Se oli upeaa, Lehtonen sanoi.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Ennakkopaketti liigakarsintaan TPS-KTP: Mistä näet pelin, kommentit
- Ennakkopaketti Konferenssiliigan otteluun Breiðablik-KuPS: Mistä näet pelin, valmentajien kommentit
- HJK hävisi taas Veikkausliigassa – Miika Nuutinen: ”Liian tuttu kaava”
- Useita murskajaisia – näin pelattiin Mestarien liigassa
- Hämmentävä ottelu: HJK suli karmealla tavalla!
- Draamaa Veikkausliigan mestaruustaistossa
- ÖT: Niklas Vidjeskog kommentoi lähtöään Jarosta – ”Mielestäni se oli epäkunnioittavaa”
- Casper Terhon valmentaja vaihtumassa Belgiassa
- Kaksi punaista, yhdeksän maalia, epäonnistunut pilkku – PSG murjoi Mestarien liigassa
- Bayern-tähden loukkaantumisesta hyviä uutisia
- Vedonlyöjä.comin simulaatio: KuPS on jo lähes varma Veikkausliigan mestari
- ÖT: Niklas Vidjeskog kommentoi lähtöään Jarosta – ”Mielestäni se oli epäkunnioittavaa”
- Hämmentävä ottelu: HJK suli karmealla tavalla!
- HJK hävisi taas Veikkausliigassa – Miika Nuutinen: ”Liian tuttu kaava”
- Useita murskajaisia – näin pelattiin Mestarien liigassa
- Draamaa Veikkausliigan mestaruustaistossa
- HJK:n jättänyt Hassane Bandé testissä tutussa seurassa: ”Jos kaikki menee hyvin, voi hän tuoda lisäarvoa joukkueelle”
- Eurovastustaja närkästyi Arsenalin toiminnasta – teki valituksen Uefalle
- Ennakkopaketti Konferenssiliigan otteluun Breiðablik-KuPS: Mistä näet pelin, valmentajien kommentit
- Casper Terhon valmentaja vaihtumassa Belgiassa