Pikkupoika löysi stadionilta setelin ja lähetti sen Valioliiga-tähdelle: ”Hän pelasi hyvin”
Kuva: Getty Images
Huddersfield Town otti sunnuntaina ensimmäisen voittonsa Manchester Unitedista 65 vuoteen, kun se takoi Valioliigassa taululle lukemat 2-1.
Nuorella Huddersfieldin kannattajalla Adamilla oli todellinen onnenpäivä sunnuntaina. Hän oli John Smith’s Stadiumilla todistamassa komeaa kotivoittoa, minkä lisäksi hän löysi stadionilta viiden punnan setelin.
Adam ei halunnut kuitenkaan pitää löytämäänsä seteliä, koska hänen isänsä oli opettanut, että muiden omaisuutta ei saa ottaa. Niinpä Adam päätti lähettää löytönsä Huddersfieldin australialaiselle keskikenttäpelaajalle Aaron Mooylle, joka vastasi kotijoukkueen ensimmäisesta maalista Unitedia vastaan.
Nuori Huddersfield-fani lähetti setelin mukana kirjeen, jossa luki: ”Mooy voi pitää rahan, koska hän pelasi hyvin ja teki maalin”.
Adam kertoi kirjeessään, että hän halusi Huddersfieldin managerin David Wagnerin antavan setelin Mooylle.
Huddersfieldin seurajohtaja Sean Jarvis julkaisi kuvan Adamin kirjeestä Twitterissä, jossa hän kehui nuorukaisen käytöstä. Myöhemmin myös maalintekijä Mooy ilmoitti sosiaalisessa mediassa, että hän haluaisi tavata Adamin.
LUE MYÖS:
VAIN MEILTÄ! SAAT 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA – VAIN 1 EUROLLA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- KuPSille karvas tappio vieraskentällä – jatkopaikka edelleen omissa käsissä
- Valioliigalegendan poika debytoi edustusmiehistössä europeleissä – isä valmentajana
- Juventus pattitilanteessa tähtensä kanssa
- Nähdäänkö Mason Greenwood sittenkin MM-kisoissa?
- Ilves käytti pelaajiensa optioita
- Lähteet: Top 5 -sarjojen tehokkain keskikenttäpelaaja vaihtaa seuraa – kauppahinta vain yhdeksän miljoonaa euroa
- Viimeistä kertaa historiassa? Lukas Hradecky joutui osaksi obskuuria tilastoknoppia
- Haastattelu: Jagiellonia-tähti Álex Pozo kertoi, millaisen joukkueen KuPS kohtaa Konferenssiliigassa
- ”Ehkä äitini” – Tähtipelaajan irvailu sai koko lehdistöhuoneen nauramaan
- Huuhkajien legendaarinen taustamies lopettaa
- Suurseura nurin! HJK:n alle 19-vuotiaille jättimäinen päänahka Youth Leaguen karsinnassa
- Fotbollskanalen: Suomen 18-vuotias lupaus lähellä siirtoa ulkomaille
- Muistatko hänet? Takavuosien Chelsea-tähti osui Mestarien liigassa ensimmäistä kertaa kahdeksaan vuoteen
- MTV: Jättipaukku! Tässä on Jarkko Wissin uusi seura
- Huuhkajien legendaarinen taustamies lopettaa
- Lähteet: Top 5 -sarjojen tehokkain keskikenttäpelaaja vaihtaa seuraa – kauppahinta vain yhdeksän miljoonaa euroa
- Haastattelu: Jagiellonia-tähti Álex Pozo kertoi, millaisen joukkueen KuPS kohtaa Konferenssiliigassa
- ”Ehkä äitini” – Tähtipelaajan irvailu sai koko lehdistöhuoneen nauramaan
- Huuhkajat-vahti saa uuden managerin – kasvaako rooli vihdoin?
- Ilves käytti pelaajiensa optioita
