Kolminkertainen Puolan mestari innoissan TPS:n noususta Veikkausliigaan: ”Kiinnostus nousee entisestään”
Kuva: Juha Tamminen
Puolassa kolme peräkkäistä mestaruutta voittanut Kasper Hämäläinen on FC Interin ja TPS:n kasvatti. Palloseuran nousu pääsarjaan oli suomalaista futista tarkasti seuraavalle Hämäläiselle iloinen asia.
Hämäläiselle tuttu mies työskenteli TPS:n päävalmentajana viime kaudella. Mika Laurikainen oli nimittäin silloinkin Tepsin päävalmentajana, kun Hämäläinen teki debyytin Veikkausliigassa kaudella 2003.
– Kyllä sitä tuli seurattua paljon ja viimeise matsin kattosin kanssa, Hämäläinen kertoi Turun murteella Huuhkaja tv:lle.
Hämäläinen on muutenkin seurannut Puolasta käsin suomalaisia sarjoja.
– On tullut seurattua Veikkausliigaa aika paljon, tuloksia ja kohokohtia peleistä. Kyllä se kiinnostaa, mitä Suomessa tapahtuu. Hieno juttu Tepsille, että nousee. Minunkin kiinnostus nousee entisestään, Hämäläinen kertoi.
Seitsemättä kautta Puolassa pelaava Hämäläinen edustaa tällä hetkellä Legia Varsovaa, joka majailee Puolan liigassa toisena. Legian alkukausi oli vaikea, mutta tulokset ovat kohentuneet selvästi viime aikoina.
– Hyvin samanlainen kausi kuin parina edellisenä vuotena. Alku on ollut tosi huono ja sitten on tehty vähän muutoksia valmennusryhmässä sun muuta ja sen jälkeen on lähtenyt uuteen nousuun, Hämäläinen kertasi.
Hyökkäävässä roolissa viihtyvä Hämäläinen on saanut tällä kaudella paljon vastuuta. Viime kaudella seitsemän maalia Puolan liigassa viimeistellyt Hämäläinen on tällä kaudella osunut kerran.
– On tullut paljon vastuuta ja paljon minuutteja, joita olen tarvinnut, Hämäläinen totesi.
Hämäläinen on Huuhkajien ryhmässä mukana, kun Viro tulee torstai-iltana vastaan Telia 5G -Areenalla. Hämäläisen edellisestä maalista maajoukkueessa alkaa olla jo melko pitkä aika. Viimeinen maali tuli Belgiaa vastaan vuosi sitten kesäkuussa.
– Niitä on säästelty. Treeneissä on osunut hyvin, mies kertoi nauraen.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- ESPN: Cristiano Ronaldolta uusi päätös
- Inter vahvistuu Ruotsista saapuvalla hankinnalla
- Glen Kamaran valmentaja vaihtumassa
- Valmentaja vahvisti: Allsvenskan-seura keskustelee Otso Liimatan kanssa
- Virallista: HJK vahvistaa hyökkäystään – ”Tuo kentälle erilaisen vaihtoehdon”
- Haastattelu: Valentín Gasc kertoi mielipiteensä maineestaan – ”Olen kuullut paljon puhetta siitä”
- Oho! Huuhkajien tähtipelaajat julkistivat uuden alasarjaseuran
- Maailman suurimman jalkapallostadionin rakennustyöt on aloitettu – operaatiolla hurja hintalappu
- Malediivien liigassa poikkeuksellisen härski temppu putoamisen välttämiseksi
- Chelsean naiset saivat uuden omistajan urheilumaailman huipulta
- Maailman suurimman jalkapallostadionin rakennustyöt on aloitettu – operaatiolla hurja hintalappu
- Nyt on kova juttu – Benjamin Källman maalipörssin kärkeen!
- Malediivien liigassa poikkeuksellisen härski temppu putoamisen välttämiseksi
- Oho! Huuhkajien tähtipelaajat julkistivat uuden alasarjaseuran
- Sarjanousija TPS vahvistuu HJK:n jättiläisellä
- Portugalin maajoukkuepelaaja: Cristiano Ronaldo joukkoineen saa epäreilua etua päättäjiltä – ”Jotkut asiat vain on käsikirjoitettu”
- Veikkausliiga-pelaaja on tilaston valossa lähellä Euroopan huippua
- Ilveksen 18-vuotias lupaus vaihtaa seuraa
- Chelsean naiset saivat uuden omistajan urheilumaailman huipulta
- Joel Pohjanpalo tehoili ja oli taas voiton takuumies – Jesse Joronen sai myös ylistystä