Bayer Leverkusenin valmentaja ei halua Joel Pohjanpalon lähtevän: ”Hän on erittäin tärkeä”
Kuva: Getty Images
Bayer Leverkusenin päävalmentaja Heiko Herrlich kertoi Kicker-lehdelle, että ei halua suomalaishyökkääjä Joel Pohjanpalon lähtevän seurasta.
Pohjanpalo, 23, kertoi eilen Kickerin haastattelussa, että ei ole tyytyväinen vähäiseen peliaikaansa ja aikoo harkita vaihtoehtojaan joulukuun viimeisen ottelun jälkeen. Hän on ilmoittanut myös Leverkusenille tyytymättömyydestään.
Huuhkajien vakiorinkiin kuuluva Pohjanpalo on päässyt tällä kaudella virallisissa otteluissa kentälle vasta viisi kertaa. Maaleja hän on kuitenkin iskenyt kaksi.
Päävalmentaja Herrlich sanoi, että ymmärtää Pohjanpalon turhautumisen.
– En voi moittia hänen suorituksiaan. Hän antaa harjoituksissa aina kaikkensa ja myös otteluissa homma toimii. Kun hän tuli Mönchengladbachia vastaan vaihdosta sisään, hän teki heti maalin. Maajoukkueessakin hän pelaa hyvin.
– Joelilla on ongelmana meidän 3-4-3 -pelijärjestelmä, jossa käytetään vain yhtä kärkimiestä. Kevin Volland on hänen edellään ja Kevin pelaa tällä hetkellä hyvin. Ja meillä on lisäksi myös Lucas Alario hyökkääjävaihtoehtona. Tilanne on Joelin kannalta hieman epäonninen.
– Minun on sanottava rehellisesti: Olen iloinen, että meillä on hänet. Ja haluan pitää hänet joka tapauksessa meillä.
– Päätös ei ole minun vaan seurajohdon. Minun viestini heille on selvä: En missään nimessä halua hänen lähtevän! Hän on meille erittäin tärkeä.
Paikallislehti Kölner Stadt-Anzeigerin mukaan Bundesliigan jumbosijalla majaileva Köln olisi kiinnostunut Pohjanpalosta.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Katso video: Roman Eremenko täräytti yhden kauden upeimmista maaleista
- Juuri nyt: Argentiinan jalkapalloliitto tukee Gianni Infantinoa
- Ilves oli helisemässä Konferenssiliigassa – silti Kroatiassa näkyy pelko ensi viikosta
- Inter-vahvistuksen röyhkeä esiintulo veti sanattomaksi – voi verrata Diego Maradonaan
- Teemu Pukki muisteli uransa käännekohtaa – ”Se oli uusi alku”
- Tilastopaljastus: Konferenssiliigassa loistanut Inter-puolustaja on yhdessä kategoriassa maailman kärkeä
- Euroilta Töölössä ei pettänyt – HJK:n kohtalo ratkeaa Skotlannissa
- KuPS taisteli tasapelin eurokentillä – ottelun loppuhetkillä karmiva tilanne
- FC Inter selvisi voittajana tasaisesta euroväännöstä – onneksi ei ole vierasmaalisääntöä
- Ilves-pelaaja menee FC Hakaan kasvamaan korkoa
- Katso video: Roman Eremenko täräytti yhden kauden upeimmista maaleista
- Ilves oli helisemässä Konferenssiliigassa – silti Kroatiassa näkyy pelko ensi viikosta
- Fifa piti kriisikokouksen – näin käy Gianni Infantinolle
- Inter-vahvistuksen röyhkeä esiintulo veti sanattomaksi – voi verrata Diego Maradonaan
- Tilastopaljastus: Konferenssiliigassa loistanut Inter-puolustaja on yhdessä kategoriassa maailman kärkeä
- Expressen: Otso Liimatta saa siirron kärkiseuraan
- Teemu Pukki muisteli uransa käännekohtaa – ”Se oli uusi alku”
- Virallista: Real Madrid teki 140 miljoonan euron jättidiilin!
- Expressen: Veikkausliigan maalikuningas Kasper Paananen siirtyy ulkomaille
- Euroilta Töölössä ei pettänyt – HJK:n kohtalo ratkeaa Skotlannissa