Bayer Leverkusenin valmentaja ei halua Joel Pohjanpalon lähtevän: ”Hän on erittäin tärkeä”
Kuva: Getty Images
Bayer Leverkusenin päävalmentaja Heiko Herrlich kertoi Kicker-lehdelle, että ei halua suomalaishyökkääjä Joel Pohjanpalon lähtevän seurasta.
Pohjanpalo, 23, kertoi eilen Kickerin haastattelussa, että ei ole tyytyväinen vähäiseen peliaikaansa ja aikoo harkita vaihtoehtojaan joulukuun viimeisen ottelun jälkeen. Hän on ilmoittanut myös Leverkusenille tyytymättömyydestään.
Huuhkajien vakiorinkiin kuuluva Pohjanpalo on päässyt tällä kaudella virallisissa otteluissa kentälle vasta viisi kertaa. Maaleja hän on kuitenkin iskenyt kaksi.
Päävalmentaja Herrlich sanoi, että ymmärtää Pohjanpalon turhautumisen.
– En voi moittia hänen suorituksiaan. Hän antaa harjoituksissa aina kaikkensa ja myös otteluissa homma toimii. Kun hän tuli Mönchengladbachia vastaan vaihdosta sisään, hän teki heti maalin. Maajoukkueessakin hän pelaa hyvin.
– Joelilla on ongelmana meidän 3-4-3 -pelijärjestelmä, jossa käytetään vain yhtä kärkimiestä. Kevin Volland on hänen edellään ja Kevin pelaa tällä hetkellä hyvin. Ja meillä on lisäksi myös Lucas Alario hyökkääjävaihtoehtona. Tilanne on Joelin kannalta hieman epäonninen.
– Minun on sanottava rehellisesti: Olen iloinen, että meillä on hänet. Ja haluan pitää hänet joka tapauksessa meillä.
– Päätös ei ole minun vaan seurajohdon. Minun viestini heille on selvä: En missään nimessä halua hänen lähtevän! Hän on meille erittäin tärkeä.
Paikallislehti Kölner Stadt-Anzeigerin mukaan Bundesliigan jumbosijalla majaileva Köln olisi kiinnostunut Pohjanpalosta.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Täysi tuntemattomuus nousi miljoonien tietoisuuteen MM-kisoissa – sai nyt siirron uuteen seuraan
- USA voi joutua kärkipeliin ilman huippupelaajaansa
- Marokon kapteeni Achraf Hakimi joutuu oikeuteen raiskaussyytteessä – ”Olen odottanut tätä”
- UEFA: MM-kisoista tutut juomatauot eivät ole tulossa EM-turnaukseen
- Iran tekee kohtelustaan valituksen FIFA:lle
- Kap Verden MM-sankarilla on jo enemmän seuraajia kuin Valioliiga-tähdillä
- ”Uskomattoman loukkaavaa” – Espanjan valmentaja tulistui tähtipelaajan saamasta kritiikistä
- Paraguayn MM-valmentajalta palautetta medialle: ”Minä kestän kaikki iskunne”
- ”Se pilasi kokemukseni” – Englannin valmentaja Thomas Tuchel hermostui, FIFA reagoi
- ”Kaikki kuulivat luun napsahtavan” – Kanadan MM-valmentaja järkyttyi pelaajansa loukkaantumisesta
- Huomasitko? Huuhkajista tuttu pelaaja liittyi Gilla FC:n kakkosjoukkueen mukaan
- MM-kisoissa syttyi uusi tähti
- ”Kaikki kuulivat luun napsahtavan” – Kanadan MM-valmentaja järkyttyi pelaajansa loukkaantumisesta
- Näin Cristiano Ronaldo reagoi Portugalin vaisuun MM-starttiin
- Palermo etsii tulitukea Joel Pohjanpalolle – tässä vaihtoehdot
- Meksiko varmisti ensimmäisenä jatkopaikkansa MM-kisoissa – vastustajalta iso moka
- ”Se pilasi kokemukseni” – Englannin valmentaja Thomas Tuchel hermostui, FIFA reagoi
- Nyt tuli tuomio: MM-kisojen skandaalipelaaja sivuun jättiottelusta
- Suomen MM-unelma elää – karsintatie tuleviin kisoihin selvisi
- Vastustajan reaktio paljasti karun totuuden Cristiano Ronaldosta – nyt tuli armoton kommentti MM-kisoissa