Gonzalo Higuaín naureskeli vihaisille Napoli-faneille – hiljensi yleisön 13. minuutilla
Kuva: Getty Images
Juventuksen argentiinalaishyökkääjä Gonzalo Higuaín kohtasi valtaisan huutomyrskyn, kun hän asteli perjantaina vanhalle kotistadionilleen, Napolin Stadio San Paololle.
Higuaín, 29, edusti Napolia vuosina 2013-2016, ja hänestä tuli Napolin kannattajien suursuosikki. Rakkaus vaihtui kuitenkin vihaksi, kun argentiinalaiskärki pakkasi kamansa kesällä 2016 ja siirtyi Juventukseen.
Perjantaina Napolin fanit ottivat entisen lemmikkinsä vastaan huutelemalla hänelle törkeyksiä koko alkulämmittelyn ajan. Football Italian mukaan Higuaín tuntui kuitenkin vain nauttivan entisen kotiyleisönsä kohtelusta ja yllytti heitä huutamaan ja ilkkumaan entistä kovemmin.
Napolin ja Juventuksen välistä Serie A:n huippukamppailua oli ehtinyt kulua 13 minuuttia, kun Higuaín järkytti Stadio San Paolon väen. Argentiinalaishyökkääjä pääsi nokikkain Napoli-vahti Pepe Reinan kanssa ja sijoitti pallon verkkoon.
Kotikannattajat järkyttyivät hetkellisesti takaiskusta, ja stadionin valtasi lyhyt hiljaisuus. Higuaín käynnisti kuitenkin vihellyskonsertin uudestaan, kun hän tuuletti osumaansa heilutellen kättään korvansa vieressä.
Ottelu päättyi Juventuksen 1-0-voittoon.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Rennesin manageri syyttää Arsenalin lainapelaajaa Ethan Nwaneria ”hyökkäyksestä” Glen Kamaraa vastaan
- Fabrizio Romano: Kolumbialaistähti James Rodríguez siirtyy MLS:ään
- Eveliina Summanen saavutti hienon rajapyykin Tottenhamissa – ”Tämä merkitsee paljon”
- Ilveksen tuplauutinen: testipelaaja ulos ja puolustajalupaus lainalle
- Italialaisseurat olivat Martin Kirilovin perässä – HJK voitti kisan: ”Halusin päästä pelaamaan miesten pelejä”
- HJK:n UEFA Youth Leaguen neljännesvälierävastustaja selvillä
- Haastattelu: Ayo Obileye kertoi miksi palasi Veikkausliigaan
- Real Madridille paha isku Mestarien liigassa – tähtipelaaja sivuun molemmista Benfica-peleistä
- Virallista: Lassi Lappalainen palaa Veikkausliigaan
- Katso: Oliver Antman iski Rangers-uransa avausmaalin