AC Milanin La Ligassa lainalla pelaavalta hyökkääjältä kovia sanoja emoseurastaan: ”En ole nähnyt ratkaisuja”
Kuva: Getty Images
Villarrealissa tällä hetkellä lainalla AC Milanista pelaava Carlos Bacca myönsi olevansa pettynyt siihen, miten asiat Milanissa ovat menneet. Baccan mukaan Milanin täytyy lopettaa eläminen menneessä.
Bacca siirtyi Milaniin kesällä 2015 ja hän pelasi kaksi edellistä kautta Milanissa tehden parhaalla kaudellaan 18 maalia Serie A:ssa. Tällä kaudelle 31-vuotias kolumbialaishyökkääjä on tehnyt La Ligassa viisi maalia 17 ottelussa.
Bacca ei säästellyt sanoissaan puhuessaan hänen pelaajaoikeudet omistavasta Milanista.
– En siirtynyt siihen Milaniin, joka se joskus oli. Et voi elää menneessä, kuten Real Madrid on osoittanut tällä kaudella. Milanilla on ollut vaikeita vuosia, eivätkä he ole olleet parhaimmillaan. Menin sinne kuultuani seuran historiasta, mutta kohtasin paljon yllätyksiä, Bacca sanoi Marcalle.
Baccan mukaan Milan ei ole saanut käännettyä kurssia, ainakaan vielä.
– He etsivät ratkaisuja, mutta minä en ole nähnyt ratkaisuja vielä kahden vuoden aikana. He sanoivat, että se oli valmentajan vika, joten he vaihtoivat valmentajaa. Sitten he sanoivat, että se on pelaajien vika, joten he hankkivat muutaman huippuupelaajan ja sitten vaihtuivat johtajat.
– Mielestäni kaikki nuo asiat ovat tapahtuneet, koska jalkapallo etenee sykleissä. Juventus ja Napoli ovat kehittyneet paljon viime vuosina ja Milan elää liikaa vielä menneessä, Bacca kritisoi.
Lähde: Calcio Mercato
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Fanit halusivat nähdä Lionel Messin – stadionilla syttyi kaaos
- Alisha Lehmannilta uusi aluevaltaus – sai ristiriitaisen vastaanoton
- Onko tässä seuraava nettihitti? Fanit hurmaantuvat ilmaisesta jalkapallopelistä – Kokeile itse!
- Kamerun nimesi Afrikan-kisoihin kaksi kokoonpanoa – Mitä kummaa oikein tapahtuu?
- Fifa: Viisi miljoonaa lippupyyntöä MM-kisoihin – hinnat herättävät raivoa
- Liverpoolin Mohamed Salah -saagassa merkittävä käänne
- HJK kohtaa Manchester Cityn Helsingissä
- Pieni toivo elää: KuPS oli lähellä jättimäistä voittoa
- Surkea näky Valkeakosken palavasta stadionista levisi maailmalle
- MM-kisojen lippuhinnat riistäytyivät käsistä