Jollen Danger Zone: Joel Pohjanpalo kommentoi kuumana käyviä siirtohuhuja: ”Kiinnostusta ilahduttavan paljon”

Mediasta olettekin varmaan huomanneet, että meikäläinen on lähtötelineissä. Vielä ei ole lähtölaukausta kuulunut, koska mitään tulipalokiirettä ei ole. Mutta parin seuraavan viikon aikana tilanteen täytyy selvitä: on selvää, etten voi enää istua jatkuvasti penkillä.
Leverkusenin kanssa olen sopinut, että voin lähteä lainalle. Sen ehtona on jatkosopimuksen tekeminen – eikä se ehto ole mitenkään epämiellyttävä. Kuten olen aiemminkin tällä palstalla todennut, Leverkusen on loistava seura ja nimenomaan Leverkusenissa haluan maaleja tehdä. Juuri nyt pelimme menevät niin hyvin ja edelläni olevat hyökkääjät ovat hoitaneet hommansa, joten on luonnollista, etten vastuuta saa.
Ei ole yhdentekevää, mihin lähden.
Luonnollista ja ymmärrettävää, mutta ei hyvä itselleni. Siksi haluan lainalle – ja Leverkusenkin tukee ajatusta.
Ei ole yhdentekevää, mihin lähden. Jos paikalla tai pelityylillä ei olisi väliä, olisin jo uudessa seurassa. Mutta toiveena on löytää sellainen joukkue, joka pelaa lähtökohtaisesti hyökkäysvoittoista peliä ja jollain tavoin samoilla askelmerkeillä kuin Leverkusen.
Tämä siksi, että tulen takaisin Leverkuseniin kuitenkin kesällä ja tavoitteet ovat edelleen juuri Werkselfissä. Haluan nähdä tulevan lainapestin tilaisuutena kehittää itseäni myös Leverkusen-pelaajana. Tietysti sen lisäksi, että haluan auttaa tulevaa lainajoukkuettani mahdollisimman paljon tekemällä niin monta maalia kuin vain pystyn.
[readmore from=Pohjanpalo-Joel]
Kiinnostusta on ollut ilahduttavan paljon. Kiinnostuneita seuroja on Saksasta, Englannista ja Espanjasta, lue lisää. On ollut mukava nähdä, että ne näytöt, jotka olen suhteellisen vähillä minuuteilla pystynyt antamaan, on noteerattu.
Mihin suuntaan sitten lähden? En vielä tiedä. Jokainen vaihtoehto punnitaan tarkasti ja paras vaihtoehto valitaan.
Pian suunta selviää. Ja siihen suuntaan lähdetään todella motivaatio huipussaan. Haluan kehittyä pelaajana ja tehdä maaleja – niitä en juuri nyt pysty Leverkusenissa tekemään, joten sitten niitä täytyy tehdä muualla.
Tuskin maltan odottaa, että pääsen taas tositoimiin.
Varmaan voitte kuvitella, miten hirmuiset pelihalut minulla ovat. Tuskin maltan odottaa, että pääsen taas tositoimiin. Mutta vielä pitää siis olla hetki kärsivällinen ja olla tekemättä mitään hätiköityä – ja pitää tietysti myös solmia se jatkosopimus Leverkusenin kanssa, että lainakuvio on millään tavoin mahdollinen.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Inter Veikkausliigan kärkeen kaksi ottelua vähemmän pelanneena kuin KuPS
- Helmareille kirvelevä tappio Norjaa vastaan
- Leo Walta osui jälleen – nousi jo maalipörssin jaetulle kolmannelle sijalle
- Musialan loukkaantumisessa mukana ollut Donnarumma sai tukea: ”Tuntuu liioitellulta syyttää”
- Mestarien liiga
- Onni Valakarilla tulikuuma ilta MLS:ssä!
- Bayern Münchenin Jamal Musialan kammottavasta loukkaantumisesta lohduton ensiarvio – Manuel Neuer syytti PSG:n supertähteä: ”Hän oli valmis ottamaan riskin”
- SJK esitteli nimekkään paluumuuttajan – helikopterilla paikalle
- Hirvittävä loukkantuminen seurajoukkueiden MM-kisoissa – Bayern München -tähti pitkälle sairauslomalle?
- KTP ja SJK vaihtokaupoilla – mukana ”merkittävä siirtokorvaus”
- Bayern Münchenin Jamal Musialan kammottavasta loukkaantumisesta lohduton ensiarvio – Manuel Neuer syytti PSG:n supertähteä: ”Hän oli valmis ottamaan riskin”
- Onni Valakarilla tulikuuma ilta MLS:ssä!
- KTP ja SJK vaihtokaupoilla – mukana ”merkittävä siirtokorvaus”
- SJK esitteli nimekkään paluumuuttajan – helikopterilla paikalle
- Pikkuhuuhkajien EM-pelaaja siirtyy Skotlantiin
- Musialan loukkaantumisessa mukana ollut Donnarumma sai tukea: ”Tuntuu liioitellulta syyttää”
- Hirvittävä loukkantuminen seurajoukkueiden MM-kisoissa – Bayern München -tähti pitkälle sairauslomalle?
- Leo Walta osui jälleen – nousi jo maalipörssin jaetulle kolmannelle sijalle
- Perparim Hetemajlle tarjoutui päävalmentajapesti – ”Tuli nopeammin kuin olin odottanut”
- Bundesliigapelaajan törttöily tallentui kohuvideolle – seura rankaisi isolla kädellä