Fredin ällistyttävä vapaapotkumaali pani AS Roman selkä seinää vasten
Kuva: Getty Images
Ukrainan purevassa pakkasessa nähtiin äärimmäisen kaksijakoinen Mestarien liigan pudotuspeliottelu. Ensimmäisellä puoliajalla kotijoukkue Shakhtar Donetsk oli pitkän talvitauon jäljiltä syväjäässä ja vain Edin Dzekon kehno viimeistely piti isännät mukana pelissä.
Yhden osuman vierasjoukkue AS Roma kuitenkin avausjaksolla värkkäsi. Asialla oli 41. peliminuutilla 20-vuotias turkkilaislaituri Cengiz Ünder, joka on tehnyt viimeisissä neljässä ottelussa nyt viisi maalia. Tulikuumalle Ünderille syötön tarjoili omat paikkansa hassannut Dzeko.
Tauko teki saamattoman 45-minuuttisen pelanneelle Shakhtarille hyvää, sillä toisella puoliajalla se oli välittömästi pelissä mukana, ja otti pelin edetessä hallinnan täysin. Tasoitusmaali syntyi 52. minuutilla pitkän pysytysyötön jälkeen. Facundo Ferreyra irtosi Kostas Manolasin vartioinnista ja sijoitti pallon varmasti maaliin ohi brassivahti Alissonin.
Real Madridiinkin yhdistetty Roma-torjuja Alisson piti sen jälkeen hyvillä torjunnoillaan Romaa pystyssä, mutta Fredin huikealle vaparille 71. minuutilla hänkään ei mitään mahtanut. Vaparin antamista vatvottiin ja hierottiin Roman itsepintaisen lähelle hiipineen muurin takia, mutta Fred piti päänsä kylmänä. Luvan saatuaan brassitaituri laukoi pallon upeasti muurin yli yläriman kautta maanmiehensä Alissonin vartioimaan pömpeliin.
Ottelu sai vielä erittäin kiivaan lopun. Kellon lähestyessä täyttä aikaa Taison löi avustavan erotuomarin silmien alla Diego Perottia kyynärpäällä kasvoihin, mutta molemmat saivat tilanteesta varoituksen.
Lisäajan viimeisellä minuutilla Taison puolestaan rakensi maalin edustalle Facundo Ferreyralle täysin tyhjän maalin. 3-1 oli jo miltei selviö, mutta maassa maaliviivalla istunut Bruno Peres nosti koipensa ilmaan oikealla hetkellä ja suoritti otteluparin kannalta kenties erittäin ratkaisevan torjunnan.
Vaikka AS Roma onnistuikin tekemään tuikitärkeän vierasmaalin, voi otteluparin todeta jääneen täysin auki. Sen verran mielialajoukkueena Romakin on totuttu tuntemaan.
Illan toisessa ottelussa José Mourinhon valmentama Manchester United haki vierasottelustaan Sevillasta managerille tyypillisen avausosan tuloksen, maalittoman tasapelin. Ottelu oli erittäin vahvaa Sevillan hallintaa ja Unitedin joukkue on maalivahti David De Gealle hyvästä tuloksesta paljon velkaa. Espanjalaiselle kirjattiin kaikkiaan kahdeksan torjuntaa – toinen toistaan komeampia.
0-0 - Five of Manchester United’s last seven Champions League away matches in Spain have ended goalless. Inevitable.
Mestarien liiga keskiviikkona:
Shakhtar Donetsk-AS Roma 2-1 (0-1) 0-1 Ünder (41′) 1-1 Ferreyra (52′) 2-1 Fred (71′) Sevilla-Manchester United 0-0 (0-0)LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- KuPSin menestyksekäs eurotaival päätökseen – samalla tuli harmittava takaisku
- Viljami Sinisalolle iso onnistuminen Eurooppa-liigassa
- HBL: Helsinkiläisseura ulos sarjasta vedonlyöntiskandaalin vuoksi
- Optio käytetty! Maalitykki jatkaa Veikkausliigassa
- Mestarien liigan kohupelaajan väitetään myöntäneen törkeän tekonsa – paljasti totuuden joukkueelle
- Espanjalaismedia: Tässä on Lucas Bergströmin uusi valmentaja
- Haastattelu: Agon Sadiku avasi talven siirtoikkunan tapahtumia
- Simo Valakarin suojatin koomailu on nähtävä itse – ”Tämä on silkkaa komediaa”
- Atalanta nousi kahden maalin takaa-ajoasemasta voittoon viimeisellä sekunnilla
- Benjamin Källmanin pahimman uhkaajan taustalla erikoinen tarina
- Simo Valakarin suojatin koomailu on nähtävä itse – ”Tämä on silkkaa komediaa”
- Haastattelu: Agon Sadiku avasi talven siirtoikkunan tapahtumia
- Benjamin Källmanin pahimman uhkaajan taustalla erikoinen tarina
- Virallista: Saku Ylätupa palaa Veikkausliigaan
- HJK:n lento Euroopassa katkesi – PSG näytti, missä menee maailman huippu
- Pelaaja kosi naisystäväänsä kentällä – seuraavalla viikolla kävi nolosti
- Atalanta nousi kahden maalin takaa-ajoasemasta voittoon viimeisellä sekunnilla
- Tähtipelaajalta murtui leuka ja hampaat – Serie A:ssa nähtiin raju törmäys
- Virallista: FC Inter lainasi hyökkääjän Norjasta
- Jättiyllätys! Norjalaisihme murskasi Interin Mestarien liigassa