Nyt on lojaali kaveri! Saksan maajoukkuemies tahtoo pysyä Bundesligasta putoavassa seurassa
Kuva: Getty Images
Saksan maajoukkuetta edustava Jonas Hector on päättänyt pysyä FC Kölnin matkassa, vaikka seura putoaa lähes väistämättä kauden päätteeksi toiseen Bundesligaan.
Ennen seuran julkaisemaa tiedotetta Hectorin on epäilty lähtevän apean kauden pelanneesta Kölnistä. Hectorin pelaajasopimuksessa on kohta, jonka turvin mies voisi vaihtaa seuraa sarjaputoamisen myötä. Pelaaja kuitenkin vannoi lojaaliuttaan Bundesligassa viimeisenä majailevalle seuralle.
Aina korkeammalle tavoittelevien huippupelaajien logiikaa uhmaten Hector jatkoi sopimustaan Kölnin kanssa vuoteen 2023 saakka. Näin 27-vuotias puolustaja sitoutuu seuran toimintaan vielä pitkäksi aikaa.
Hector on pelannut Kölnin organisaation joukkueissa vuodesta 2010 saakka, jolloin hän siirtyi ilmaisella siirrolla Saksan neljättä sarjatasoa pelaavaan Kölnin kakkosjoukkueeseen. Kölnin edustusjoukkueeseen ja sen mukana Bundesligaan Hector kipusi vuonna 2012. Tiedotteeseen antamassaan kommentissaan mies painotti päätöksen johtuneen juuri tästä kehityksestä.
– FC Köln mahdollisti minun nousuni neljännestä divisioonasta Saksan maajoukkueeseen. Olen erittäin kiintynyt ja kiitollinen seuralle ja viihdyn hyvin Kölnissä. Siirtyminen toiseen seuraan kauden päätteeksi ei olisi ollut minulle ongelma, mutta se ei olisi tuntunut oikealta, Hector sanoi.
– Kuulun Kölniin ja tahdon lähteä kohti uutta kautta tämän joukkueen ja näiden kannattajien kanssa, mies päätti.
Köln on viiden voiton, seitsemän tasapelin ja 19 tappion saldolla pelannut kaiken kaikkiaan heikon kauden.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Cristiano Ronaldo antoi pitävän lupauksen, jos Irlannin fanit buuaavat hänelle
- PSG-maalivahti palasi Manchester Unitedin kotistadionille – sai tyrmäävän vastaanoton
- Jymypaukku lähellä: synkkä kohtalo leijuu Mestarien liigan hallitsevan voittajan yllä
- Jättihuhu Englannista: Barcelona haluaa Harry Kanen
- Haastattelu: Huuhkajat-vahti kommentoi hankalaa tilannettaan suurseurassa: ”Jokainen voi vetää johtopäätökset siitä”
- ”Elän futareiden unelmaa” – Huuhkajiin syntyneen uuden keskikenttätähden ura nousukiidossa
- Huuhkajien keskikenttämies seilannut neljässä seurassa vuoden aikana: ”Pitää löytää uusi joukkue”
- Markku Kanerva tienasi muhkean potin potkuistaan huolimatta
- Haastattelu: Topi Keskinen täräytti suorat sanat tilanteestaan – ”Tosi turhauttavaa”
- Virallista: Juho Lähteenmäki, 19, solmi pitkän jatkosopimuksen Nordsjællandin kanssa
- ”Elän futareiden unelmaa” – Huuhkajiin syntyneen uuden keskikenttätähden ura nousukiidossa
- Haastattelu: Huuhkajat-vahti kommentoi hankalaa tilannettaan suurseurassa: ”Jokainen voi vetää johtopäätökset siitä”
- Jättihuhu Englannista: Barcelona haluaa Harry Kanen
- Niklas Pyyhtiä paljasti, mihin haluaisi päästä pelaamaan: ”Junnusta asti ollut fani”
- Apuvalmentajalta vuolaat kehut Toni Koskelalle: ”Arvostan sitä valtavasti…”
- Haastattelu: Topi Keskinen täräytti suorat sanat tilanteestaan – ”Tosi turhauttavaa”
- Markku Kanerva tienasi muhkean potin potkuistaan huolimatta
- Huuhkajien keskikenttämies seilannut neljässä seurassa vuoden aikana: ”Pitää löytää uusi joukkue”
- Tällainen pelaaja on Ryan Mahuta – kertoi SuomiFutikselle, mitä tuo Huuhkajiin
- Erkka V. Lehtolan työt päättyvät Palloliitossa: ”Ei yhteistä näkemystä”