Nyt on lojaali kaveri! Saksan maajoukkuemies tahtoo pysyä Bundesligasta putoavassa seurassa
Kuva: Getty Images
Saksan maajoukkuetta edustava Jonas Hector on päättänyt pysyä FC Kölnin matkassa, vaikka seura putoaa lähes väistämättä kauden päätteeksi toiseen Bundesligaan.
Ennen seuran julkaisemaa tiedotetta Hectorin on epäilty lähtevän apean kauden pelanneesta Kölnistä. Hectorin pelaajasopimuksessa on kohta, jonka turvin mies voisi vaihtaa seuraa sarjaputoamisen myötä. Pelaaja kuitenkin vannoi lojaaliuttaan Bundesligassa viimeisenä majailevalle seuralle.
Aina korkeammalle tavoittelevien huippupelaajien logiikaa uhmaten Hector jatkoi sopimustaan Kölnin kanssa vuoteen 2023 saakka. Näin 27-vuotias puolustaja sitoutuu seuran toimintaan vielä pitkäksi aikaa.
Hector on pelannut Kölnin organisaation joukkueissa vuodesta 2010 saakka, jolloin hän siirtyi ilmaisella siirrolla Saksan neljättä sarjatasoa pelaavaan Kölnin kakkosjoukkueeseen. Kölnin edustusjoukkueeseen ja sen mukana Bundesligaan Hector kipusi vuonna 2012. Tiedotteeseen antamassaan kommentissaan mies painotti päätöksen johtuneen juuri tästä kehityksestä.
– FC Köln mahdollisti minun nousuni neljännestä divisioonasta Saksan maajoukkueeseen. Olen erittäin kiintynyt ja kiitollinen seuralle ja viihdyn hyvin Kölnissä. Siirtyminen toiseen seuraan kauden päätteeksi ei olisi ollut minulle ongelma, mutta se ei olisi tuntunut oikealta, Hector sanoi.
– Kuulun Kölniin ja tahdon lähteä kohti uutta kautta tämän joukkueen ja näiden kannattajien kanssa, mies päätti.
Köln on viiden voiton, seitsemän tasapelin ja 19 tappion saldolla pelannut kaiken kaikkiaan heikon kauden.
LUE MYÖS:
- Cristiano Ronaldo jatkaa yhä maajoukkueessa – puhui suoraan uransa lopusta
- Portugalin päävalmentajalta iso päätös Cristiano Ronaldon suhteen – ”Totta kai…”
- Nyt näyttää pahalta – Huuhkaja-kärki avaa tilannettaan
- Lehti: Suomalaisluotsi Skotlannin suurseuran tutkassa
- Entinen Ballon d’Or -voittaja ihmettelee nykyistä kampanjointia: ”Se on hassu palkinto”
- Kylian Mbappé: Joukkuepalkinnot ovat saaneet liikaa painoarvoa
- Entinen huipputoppari löysi seuran – iso apu keskikastin joukkueelle
- Toni Koskela potku-uhan alla Ruotsissa: ”Jalkapallovalmentajana tiedät, että jokaista päivää arvioidaan”
- Haastattelu: Jevgeni Baškirov on kuntouttanut polveaan lähes puoli vuotta – ”En toivo tätä kenellekään”
- Tijjani Reijnders sanoi ääneen sen, mitä moni ei uskalla: Saudi-siirron syy oli raha
- Tijjani Reijnders sanoi ääneen sen, mitä moni ei uskalla: Saudi-siirron syy oli raha
- Entinen huipputoppari löysi seuran – iso apu keskikastin joukkueelle
- Toni Koskela potku-uhan alla Ruotsissa: ”Jalkapallovalmentajana tiedät, että jokaista päivää arvioidaan”
- Suomi jättisuosikkina San Marinon kaatoon – Huuhkajilta suorat sanat: ”Ei hirveästi kiinnosta, miltä se näyttää katsojan silmään”
- Haastattelu: Jevgeni Baškirov on kuntouttanut polveaan lähes puoli vuotta – ”En toivo tätä kenellekään”
- Huuhkajien Topi Keskinen todisti outoa tilannetta Tanskassa: ”Olihan se erikoinen setti”
- Haastattelu: Ilari Kangasniemi yrittää nyt sopeutua Leicesteriin
- Kylian Mbappé: Joukkuepalkinnot ovat saaneet liikaa painoarvoa
- Haastattelu: Ivan Piñol vaatii TPS:ltä lisää kunnianhimoa – tulevaisuus auki: ”Tämä on minulle ratkaiseva hetki”
- Juho Lähteenmäellä, 20, väkevä kausi – nyt Huuhkajiin: ”Mittaamaan omaa tasoa”