Kakkosen täydennyspaikan ottanut Vaajakoski aloittanut A-lohkon ryminällä – ”Joku voisi sanoa, että ollaan melkoisessa lennossa”
Kakkoseen täksi vuodeksi täydennysmenetelmällä noussut FC Vaajakoski on aloittanut kautensa sarjan A-lohkossa hurjalla tavalla.
Avauskierroksella huhtikuun lopussa Vaajakoski kaatoi Järvenpään Palloseuran kotikentällään 5-0. Vahva meno jatkui eilen lauantaina Helsingissä, jossa Vaajakoski päihitti Laajasalon Palloseuran 6-0.
FC Vaajakosken päävalmentaja Mika Järvinen iloitsi seuran sivuilla lennokkaasta aloituksesta, mutta ei lähtenyt lupaamaan koko kauden mittaista voittoputkea.
– Joku voisi sanoa, että ollaan melkoisessa lennossa näin sarjan alkumetreillä. Nyt kaikille kuitenkin jäitä hattuun, sillä ei tämä tällaista tanssahtelua koko kausi voi olla.
– Kokoonpano on elänyt kahdessa ensimmäisessä pelissä roimalla kädellä, mutta pelaajat ovat kyllä vastanneet huutoon laajalla rintamalla hienosti.
– Jatkossa tuskin päästään puskista enää vastustajiamme yllättämään, joten siinäkin mielessä tämä leikki tulee kovenemaan entisestään, mutta sen lupaamme, että hiki tulee jatkossakin vastustajillemme.
OPS:n jäätyä ilman Miesten Ykkösen lisenssiä Ykköstä täydennettiin FC KTP:lla. OPS ilmoitti Palloliitolle, ettei ota vastaan sarjapaikkaa Kakkosessa ja näin ollen Kakkoseen jäi yhden paikan vajaus.
Sääntöjen mukaisesti Kakkosen sarjapaikkaa tarjottiin täydennysmenettelyjärjestyksessä ensimmäisenä olleelle FC Vaajakoskelle. Vaajakoski ilmoitti ottavansa tarjotun paikan vastaan ja näin ollen Palloliiton kilpailutyöryhmä päätti Kakkosen A-lohkon täydentämisestä FC Vaajakoskella.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Mestarien liigan huippuottelusta muodostui toiselle joukkueelle painajainen
- Cristiano Ronaldon paljastus hätkähdyttää: ”Siirto oli lähellä”
- Katso: KuPSin mestaruus saattoi näkyä kymmenien kilometrien päähän Kuopiosta
- Kuopiolaisilta armotonta irvailua Helsingin suuntaan: ”KuPS on se suurseura, joka HJK kuvittelee olevansa”
- St. Johnstone haluaa tehdä jatkosopimuksen Simo Valakarin kanssa – seurapomo: ”Se on selvää”
- Katso: Robin Lod maalinteossa MLS:n pudotuspeleissä
- Kapteeni jättää FF Jaron: ”On aika ottaa seuraava askel urallani”
- Veikkausliigan ottelu viivästyi katsomo-ongelmien takia – HS: Syynä HJK:n kannattajat
- Tähän dramaattiseen hetkeen Suomen mestaruus ratkesi – katso video
- KuPS on Suomen mestari!
- Näin valmentaja kommentoi La Ligassa debytoineen Lucas Bergströmin peliesitystä
- Rasmus Schülleriltä iso HJK-paljastus!
- Tällä hinnalla Huuhkajat saisi nyt ystävyysottelun Argentiinaa vastaan
- Kapteeni jättää FF Jaron: ”On aika ottaa seuraava askel urallani”
- Kuopiolaisilta armotonta irvailua Helsingin suuntaan: ”KuPS on se suurseura, joka HJK kuvittelee olevansa”
- St. Johnstone haluaa tehdä jatkosopimuksen Simo Valakarin kanssa – seurapomo: ”Se on selvää”
- Veikkausliigan ottelu viivästyi katsomo-ongelmien takia – HS: Syynä HJK:n kannattajat
- Kohahduttava väite: Lionel Messi pyysi siirtoa, mutta ei saanut sitä mitä haki
- Tähän dramaattiseen hetkeen Suomen mestaruus ratkesi – katso video
- Robert Taylorin MLS-kausi päättyi pettymykseen