Ruotsin joukkue pohtii protestia MM-kisoissa – ”Kaikkien joukkueiden pitäisi osallistua”
Kuva: Getty Images
Ruotsin jalkapallomaajoukkueen pelaajat suunnittelevat protestia Venäjän ihmisoikeustilannetta kohtaan parin viikon päästä alkavissa MM-kisoissa. Kipinä mielenilmausta kohtaan syntyi, kun ihmisoikeusjärjestö Civil Rights Defenders järjesti joukkueelle tiedotustilaisuuden torstaina, maajoukkueen valmistavan leirin toisena päivänä.
Pelaajat viettivät viikonlopun vapaata, mutta maanantaina heräsi ajatus tehdä asioiden eteen jotain.
– Se oli todella hyvä tapaaminen. Kunnioitan suuresti tuollaista työtä ylipäätään. Uutisia lukiessaan vähän masentuu, mutta samalla tulimme paljon viisaammiksi. Tuollaisen tiedon jakaminen pelaajille ja johtoportaalle on tärkeää, maajoukkueen valmentaja Janne Andersson totesi lehdistötilaisuudessa Aftonbladetin mukaan.
Joukkueen pelaajat suhtautuvat mielenosoitukseen pääosin positiivisesti.
– Olemme saaneet tietoa ja hyvän käsityksen vähemmistöjen asemasta Venäjällä, ja siitä, kuinka uskomattoman vaikeaa joidenkin elämä voi olla, Oscar Hiljemark kertoi.
– Meihin vaikuttaa sekin, mitä kentän ulkopuolella tapahtuu. On hyvä, että kaikki saavat siitä tietoa. Siten on helpompaa keskittyä omaan tekemiseemme. Meidän mielestämme kaikilla tulisi olla samat oikeudet, Genoan keskikenttäpelaaja jatkaa.
Bolognan hyökkääjä Emil Krafth on samoilla linjoilla. Hän kannattaa myös kollektiivista MM-mielenosoitusta.
– Silloin siihen pitäisi kuitenkin osallistua kaikkien joukkueiden yhdessä eikä vain yhden tai kahden joukkueen, Krafth korostaa.
– On selvää, että tilanne näyttää kamalalta monilla Venäjän alueilla. Ihmisiä kohdellaan edelleen surkeasti monissa paikoissa. Se koskee esimerkiksi seksuaalista suuntautumista tai naisten asemaa.
– Meillä on mahdollisuus tavoittaa monia ihmisiä, Krafth muistuttaa.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- HJK-pelaaja sivuun pelikentiltä tapaturman vuoksi
- Otto Ruoppi ensi kaudeksi Bundesliigaan – Mainz varmisti sarjapaikkansa
- Inter on Serie A:n mestari – päävalmentajalta sensaatiomainen temppu
- Swansea-fanit haltioituivat Leo Waltan suorituksesta – valmennukselle kova vaatimus
- Karu tutkimustulos julki: IFK Mariehamnin pelitapa on yksi maailman ”tylsimmistä”
- Sky: Saako Huuhkajien laituri kilpailijan suoraan MM-kisoista?
- Bayern München neljän ottelun päässä historiallisesta saavutuksesta – ensimmäinen peli tänään
- TPS-vahti kuopuksena kovaan seuraan
- AC Oulu nousi takaisin sarjakärkeen – KuPS sekoili kunnolla
- Sensaatio-TPS jatkaa tappioitta Veikkausliigassa
- Sky: Saako Huuhkajien laituri kilpailijan suoraan MM-kisoista?
- Bayern München neljän ottelun päässä historiallisesta saavutuksesta – ensimmäinen peli tänään
- Karu tutkimustulos julki: IFK Mariehamnin pelitapa on yksi maailman ”tylsimmistä”
- TPS-vahti kuopuksena kovaan seuraan
- Leo Walta täräytti unelmamaalin – Valioliigan suorat nousijat selvisivät
- Sensaatio-TPS jatkaa tappioitta Veikkausliigassa
- AC Oulu nousi takaisin sarjakärkeen – KuPS sekoili kunnolla
- Swansea-fanit haltioituivat Leo Waltan suorituksesta – valmennukselle kova vaatimus
- Ilves ei voittanut vieläkään – täysi pistepotti lipesi käsistä lopussa
- José Mourinho takaisin Real Madridiin? Portugalilaisluotsi kommentoi huhuja