Serie A sai kaksi suomalaismestaria – Juventuksen debyyttikausi jättimenestys
Kuva: Juha Tamminen
Suomen maajoukkuepelaajat Tuija Hyyrynen ja Sanni Franssi pääsivät juhlimaan Italian Serie A:n mestaruutta myöhään sunnuntai-iltana. Mestaruus ratkesi dramaattisesti vasta rankkaripotkukisassa, kun 120 peliminuutin aikana ei maaleja saatu aikaiseksi.
Naisten Serie A:ta on pelattu Italiassa jo 50 vuotta, mutta perinteikäs ja tarunhohtoinen Juventus perusti naisten joukkueen vasta viime kesänä ja pääsi samantien mukaan pääsarjaan. Juventus kokosi välittömästi hyvin laadukkaan pelaajaryhmään, johon liittyivät myös Helmarien Hyyrynen ja Franssi. Debyyttikausi päättyikin jättimenestykseen, sillä Juventus kruunattiin heti avauskaudellaan mestariksi.
Varsinaisessa sarjassa Juventus ja Brescia päätyivät tasapisteisiin. Sarjan sääntöjen mukaan tässä tapauksessa edessä on uusintaottelu mestaruudesta, vaikka joukkueiden maaliero ei ollutkaan sama. Ottelu pelattiin puolueettomalla kentällä Novarassa. Vain yhdeksän maalia 22 ottelussa päästäneellä Juventuksella oli Bresciaa kahdeksan maalia parempi maaliero, ja keskinäisissä otteluissakin se oli maalieron turvin niskan päällä, mutta mestaruutta se pääsi juhlimaan vasta pitkän kaavan kautta.
Myös uusintaottelun hävinnyt osapuoli Brescia pääsee mukaan naisten Mestarien liigaan, jossa Juventus siis tekee ensi kaudella luonnollisesti niin ikään ensiesiintymisensä. Kaksi kertaa Serie A:n voittaneen Brescian riveissä pelaa myös Suomen A-maajoukkuepelaaja, keskikenttäpelaaja Nora Heroum.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- AC Oulu nousi takaisin sarjakärkeen – KuPS sekoili kunnolla
- Sensaatio-TPS jatkaa tappioitta Veikkausliigassa
- Ilves ei voittanut vieläkään – täysi pistepotti lipesi käsistä lopussa
- Leo Walta täräytti unelmamaalin – Valioliigan suorat nousijat selvisivät
- José Mourinho takaisin Real Madridiin? Portugalilaisluotsi kommentoi huhuja
- Kanadan liigassa kekseliäs tuuletus – maalintekijä kaivoi käyntikorttinsa esiin
- Helmarien Paulina Nyström ylsi hienoon saavutukseen
- Joel Pohjanpalo iski taas! Maalikuninkuus on käytännössä varma
- Mitä jos Iran voittaa MM-kisat? Näin Donald Trump vastasi
- Donald Trump: ”Iran voi pelata MM-kisoissa”
- Veikkausliiga-maalivahdin lainasopimus päättyy ennenaikaisesti
- Joel Pohjanpalo iski taas! Maalikuninkuus on käytännössä varma
- Näin käy Eurooppa-liigan ja Konferenssiliigan tv-oikeuksille
- Pikkuhuuhkajien pelaaja saatetaan nähdä kesän MM-kisoissa
- Mitä jos Iran voittaa MM-kisat? Näin Donald Trump vastasi
- Leo Walta täräytti unelmamaalin – Valioliigan suorat nousijat selvisivät
- Mika Ääritalo nousi esiin Turkin sosiaalisessa mediassa – fanit ryntäsivät puolustamaan TPS-ikonia
- Kanadan liigassa kekseliäs tuuletus – maalintekijä kaivoi käyntikorttinsa esiin
- Valioliigajoukkue nimesi päävalmentajakseen Michael Jacksonin
- Mestarien liigasta iso tieto – esitysoikeudet vaihtavat osoitetta Suomessa
