600 000 euron suomalaislupaukselle uusi valmentaja

© Kuva: Juha Tamminen

Ranskan Ligue 1:ssä pelaava SM Caen tiedotti perjantaina, että seuran uusi päävalmentaja on Fabien Mercadal.

Caenia pitkään valmentaneen Patrice Garanden sopimus päättyi viime kauteen ja seura pestasi Paris FC:n peräsimessä vahvaa jälkeä Ligue 2:ssa tehneen 46-vuotiaan Mercadalin uudeksi päävalmentajakseen. Garande allekirjoitti seuran kanssa vuoteen 2021 saakka ulottuvan sopimuksen.

Caenissa pelaa myös 18-vuotias suomalaislupaus Timo Stavitski, joka siirtyi viime kaudella 600 000 eurolla RoPS:sta Ranskaan. Stavitski yllätti monet ja sai heti debyyttikaudellaan mukavasti peliaikaa. Stavitski pelasi lopulta yhdeksässä Ligue 1:n ottelussa sekä kahdessa cupin ottelussa, joissa syntyi myös yksi osuma.

Toivoa sopii, että myös Caenin uudella käskijällä on luottoa nuoreen suomalaiseen. Stavitskin sopimus Caenin kanssa on voimassa kesäkuuhun 2022 saakka.

Jos et näe alla olevaa twiittiä, voit katsoa sen tästä.