Huuhkajien vakiokasvo löysi uuden seuran – jatkaa uraansa Tanskassa

© Kuva: Juha Tamminen

Markus Halstin ura jatkuu Tanskassa, mutta uusi osoite on sarjanousija Esbjerg fB. Sopimus on vuoden mittainen ja se alkaa virallisesti heinäkuun ensimmäisenä päivänä.

Halsti voitti viime kaudella FC Midtjyllandin riveissä Tanskan mestaruuden, mutta peliaika jäi vähäiseksi. Huuhkajissa puolustajana ja keskikentän pohjalla pelannut Halsti onkin saamassa isomman roolin ensi kaudella sarjanousija Esbjergissä.

– Markus on erittäin kokenut ja monipuolinen pelaaja, joka tuo paljon joukkueeseen. Hän voi pelata useammalla pelipaikalla keskikentällä ja puolustuksessa. Hän on hyvässä kunnossa, ja hän haluaa pitää paikkansa Suomen maajoukkueessa, joukkueen päävalmentaja John Lammers sanoi seuran nettisivuilla.