Isot satsaukset jatkuvat – KPV vahvistui nelinkertaisella Veikkausliigan mestarilla
Kuva: Juha Tamminen
Ykkösessä kolmantena kahdeksan pelatun sarjakierroksen jälkeen majaileva KPV on tiedottanut jälleen kahdesta uudesta nimekkäästä pelaajavahvistuksesta. Kokkolan vihreäpaitoihin siirtyvät 29-vuotias Sebastian Mannström sekä 23-vuotias Charalampos ”Haris” Chantzopoulos.
194-senttinen keskuspuolustaja Chantzopoulos pelasi viime kauden FF Jarossa, mutta täksi kevätkaudeksi hän siirtyi Saksan kolmannelle sarjatasolle Rot-Weiß Erfurtiin.
Viisi A-maaottelua Huuhkajissa pelannut Mannström siirtyy Kokkolaan niin ikään Saksasta. Mannström on pelannut kaksi edellistä kautta perinteikkään Stuttgarter Kickersin paidassa, mutta maisemanvaihto tuli ajankohtaiseksi Kickersin pudottua Regionalligasta alemmas viidennelle sarjatasolle Oberligaan. Kickers tarjosi tästä huolimatta Mannströmille jatkosopimusta.
Mannström on pelannut Veikkausliigassa lähes kaksisataa ottelua ja voittanut muun muassa neljä suomenmestaruutta HJK:n riveissä. Mannström on kotoisin Kokkolasta, mutta hänen kasvattajaseuran on GBK. KPV:n paidassa Mannström ei ole aiemmin pelannut.
– Monta vuotta olen seurannut kokkolalaista jalkapalloa, ja nyt tuntui että seuran tavoitteet ja kunnianhimo kohtasivat omien ajatusten kanssa, hyökkäävä keskikenttäpelaajana pelaava Mannström kommentoi KPV:n kotisivuilla.
– Lähes 12 vuotta sitten kun viimeksi Kokkolassa pelannut, niin erittäin hyvillä mielin tietysti palaan takaisin.
KPV:n valmentaja Jarmo Korhonen on vahvistuksista innoissaan. Tarve hankinnoille kasvoi loukkaantumisten myötä.
[readmore from=Mannström-Sebastian]
– On mahtavaa saada ”Sebu” takaisin Kokkolan. Hän tuo pallollista rohkeutta ja monipuolisuutta keskialueellemme. ”Haris” taas on tuttu pelaaja Jaron paidasta, ja hän tietää ja tuntee sarjan vaatimukset. Hän tuo voimaa alakertaan ja pelinavausosaamista, Korhonen kuvailee.
Molemmat pelaajat ovat edustuskelpoisia, kun siirtoikkuna aukeaa 10. heinäkuuta. Kummankin sopimus kattaa kuluvan kauden, mutta Mannströmin sopimuksessa on myös kahden kauden optio.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Ihmepoika antoi palttua Saudi-Arabialle – matkalla Lukas Hradeckyn seurakaveriksi?
- Jarkko Wissin SJK:lle kylmää kyytiä Töölössä – ”Parannamme vielä”
- HJK:n kasvatit loistivat sarja-avauksessa – Joonas Rantanen: ”Lämmittää mieltä”
- Huuhkajien ex-valmentaja Roy Hodgson, 78, palasi – heti voitto!
- Harry Kanen tulevaisuudesta uutta tietoa – Bayern-pomo kommentoi asiaa
- Haastattelu: Näin Jaime Moreno vastaa puheisiin maalikuninkuudesta
- Jari Litmanen: jättiyllätys!
- Uusi käänne Neymarin ristiriitaisessa kaudessa – vaarassa saada pitkän pelikiellon
- Lukas Hradecky myöntää kauden olleen vaikea
- Haastattelu: Juuso Hämäläinen odottaa Turun derbyjä – ”Viimeksi dominoitiin kentällä ja katsomossa”
- Jari Litmanen: jättiyllätys!
- Jarkko Wissin SJK:lle kylmää kyytiä Töölössä – ”Parannamme vielä”
- Harry Kanen tulevaisuudesta uutta tietoa – Bayern-pomo kommentoi asiaa
- HJK:n kasvatit loistivat sarja-avauksessa – Joonas Rantanen: ”Lämmittää mieltä”
- Huuhkajien ex-valmentaja Roy Hodgson, 78, palasi – heti voitto!
- Kylian Mbappé tunnustaa: Ei antanut tarpeeksi Luis Enriquelle
- Haastattelu: Näin Joonas Rantanen kommentoi Emmanuel Boatengin epäonnistunutta siirtoa
- Achraf Hakimi kertoo, miksi Lionel Messi saattaa tehdä ympärillään olevista pelaajista huonompia
- Haastattelu: Näin Jaime Moreno vastaa puheisiin maalikuninkuudesta
- Uusi käänne Neymarin ristiriitaisessa kaudessa – vaarassa saada pitkän pelikiellon