Diego Maradonalta melkoinen sisääntulo uuteen pestiinsä – tapaa heti maan pahamaineisen presidentin: ”Toivon, että hänestä tulee seuran kannattaja”

© Kuva: Getty Images

Argentiinan jalkapallolegenda Diego Maradona aloitti maanantaina uudessa pestissään valkovenäläisen Dynamo Brestin puheenjohtajana. Maradona otti kannattajat haltuun omaan mahtipontiseen tyyliinsä.

Maradona allekirjoitti Valko-Venäjän pääsarjassa pelaavan Dynamo Brestin kanssa kolmen vuoden sopimuksen. Mies lensi yksityiskoneellaan Valko-Venäjälle ja mies esiteltiin seuran kannattajille suuren maailman tyyliin. Maradona tervehti kannattajia jättiläismäisen jeepin kattoluukusta.

Maradona itse toivoi näkevänsä pikaisesti Valko-Venäjän presidentti Aljaksandr Lukašenkan, jota on kuvailtu maansa johtajana diktaattoriksi. Maradona toivoi, että maan presidentistä tulisi seuran kannattaja. Maradona tapaakin Lukašenkan jo tiistaina.

– Haluan kuvan Lukašenkan kanssa. Toivon, että hänestä tulee meidän fanimme, Maradona sanoi Daily Mirrorin mukaan lehdistötilaisuudessa.

Maradonan työnkuvaan kuuluu seuran strateginen kehittäminen.

– En pelkään haastetta, enkä pelkää vakavaa projektia ja nämä ihmiset vaikuttavat olevan tosissaan kanssani. Tarvitsin haasteen, tärkeän projektin näyttääkseni, etten koskaan lopettanut työntekoa, Maradona sanaili Goalin mukaan.

Maradona työskenteli MM-kisoissa Fifan hyvän tahdon lähettiläänä, mutta mies keräsi otsikoita lähinnä sekvasta käytöksestään, lue lisää tästä.

Jos et näe alla olevaa videota, voit katsoa sen tästä.