Usain Bolt myöntää ammattilaisjalkapallon tuottavan vaikeuksia: ”Jatkan vain opettelemista”
Kuva: Getty Images
Pikajuoksun entinen supertähti Usain Bolt myöntää, että hänellä on vaikeuksia sopeutua ammattilaisjalkapallon kovaan tempoon.
Kahdeksankertainen olympiavoittaja Bolt, 32, sai testisopimuksen Australian pääsarjassa pelaavaan Central Coast Marinersiin, joka pyrkii muovaamaan jamaikalaisesta kelvollisen jalkapalloilijan. Australian pääsarja käynnistyy lokakuun loppupuolella.
Bolt osallistui tiistaina Marinersin vaativaan harjoitussessioon Gosfordissa, 75 kilometrin päässä Sydneystä. Hän osallistui lämmittelyn jälkeen pallollisiin harjoituksiin ja suoriutui syöttämisessä ihan hyvin, mutta väsyi huomattavasti muita pelaajia nopeammin.
– Haastavinta minulle on pysähtyä ja lähteä uudestaan liikkeelle, sillä en ole tottunut nopeuden vaihteluun, myönsi Bolt news.com.au-sivuston mukaan.
– Harjoitteleminen ja systeemiin tottuminen on kaiken a ja o. Minulla on aikaa, joten jatkan vain opettelemista ja yrittämistä.
Bolt on aiemmin vieraillut myös Saksan Bundesliigassa pelaavan Borussia Dortmundin ja eteläafrikkalaisen Mamelodi Sundownsin harjoituksissa. Hän on kertonut unelmoivansa Manchester Unitedissa pelaamisesta.
Central Coast Mariners on antanut Boltille toistaiseksi voimassa olevan testisopimuksen. Hänen on määrä pelata perjantaina harjoitusottelussa amatöörijoukkuetta vastaan. Boltin odotetaan tulevan kentälle vaihdosta.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Neymarilta iso vihjaus – ura voi päättyä pian
- Eero Markkanen: Ura jatkuu yllättävässä seurassa
- Näin Lech Poznańin valmentaja kommentoi KuPS-voittoa: ”Olemme tyytyväisiä, mutta…”
- Petteri Pennanen piti KuPSin taistelua velvoitteena – “Jokaisen pitää antaa kaikkensa”
- Miika Nuutinen: ”Pelistä tuli meille eloonjäämistaistelu”
- Otto Ruoppi: “Luotto säilyi tekemiseen vaikeasta alusta huolimatta”
- KuPS taisteli 80 minuuttia vajaalla – Lech Poznań voittoon Tampereella
- Kova tuomio vaikeutti KuPSin iltaa – punainen puhuttaa jo puoliajalla
- Virallista: HJK lainasi pelaajan Tanskan pääsarjasta
- Konferenssiliiga: Näin näet KuPS-Lech Poznan-ottelun suorana
- Näin Lech Poznańin valmentaja kommentoi KuPS-voittoa: ”Olemme tyytyväisiä, mutta…”
- Virallista: Veikkausliigasta tuttu Maissa Fall löysi uuden seuran
- Philippe Coutinho katosi ottelusta – nyt hän rikkoi hiljaisuuden: ”Mietin pitkään, kirjoitanko tätä”
- Virallista: HJK lainasi pelaajan Tanskan pääsarjasta
- Miika Nuutinen: ”Pelistä tuli meille eloonjäämistaistelu”
- Veikkausliigaan noussut TPS tiedotti pelaajauutisia
- Jättisensaatio viritteillä Mestarien liigassa – norjalaispelaajasta huima paljastus: ”Kläbo ei olisi olympiavoittaja nyt”
- Petteri Pennanen piti KuPSin taistelua velvoitteena – “Jokaisen pitää antaa kaikkensa”
- Kova tuomio vaikeutti KuPSin iltaa – punainen puhuttaa jo puoliajalla
- Otto Ruoppi: “Luotto säilyi tekemiseen vaikeasta alusta huolimatta”