YLE: KTP valittaa Palloliitolle rasismista – EIF-pomo sanoo kotijoukkueen käytöstä ”sikamaiseksi”
Kuva: Juha Tamminen
KTP ja EIF tasasivat maanantaina jännittävässä Ykkösen kamppailussa pisteet maalein 1-1. Sarjakärki EIF oli kiinni voitossa, mutta Quincy Osei toi lopussa kotijoukkueen tasoihin.
Lopputulos tai pelitapahtumat eivät kuitenkaan ole se, mikä pelin jälkeen on puhuttanut, vaan sen sijaan ottelun lopun välikohtaus, johon liittyi myös rasistista kielenkäyttöä. EIF:n maalivahti Jonathan Jäntti tulistui KTP:n Jean Da Silvalle, ja solvasi tätä rasistisesti. Vain Da Silva sai tilanteesta varoituksen, ja kentällä tarvittiin järjestyksenvalvojia pelaajia hillitsemään.
Eilisen ikävän selkkauksen jälkeen KTP muistuttaa, että rasismi on erittäin tuomittavaa niin pelikentillä kuin pelikenttien ulkopuolella! SANO EI RASISMILLE!
#NoToRacism #ykkönen #palloliitto #punainenkorttirasismille
EIF-leiristä kovia syytöksiä KTP:tä kohtaan
Jälkipyykkiä riittää todella pestäväksi, sillä EIF:n manageri Peter Haglund korostaa, ettei KTP:n leirissäkään oltu puhtaita pulmusia. – Toivotaan, että kaikki katsotaan videolta, myös heidän sikamainen käytöksensä meidän pelaajiamme Jacob Bushueta ja Viktor Limnelliä kohtaan, Haglund lataa. Haglundin mukaan Bushue tönäistiin pelin jälkeen nurin, ja EIF:n valmentajaa uhkailtiin. – Pelaaja kävi valmentajamme kimppuun pelin jälkeen. En halua mennä yksityiskohtiin, mutta moni asia kaipaa selvittämistä. KTP:n leiri ei syytöstä ymmärrä. – Jos jotain on uhkailtu, ei sitä voi tietenkään hyväksyä, mutta minä en ole kuullut enkä nähnyt mitään, joukkueenjohtaja Vilkki vastaa. – Katsoin koko pelin ja seisoin ottelun päätyttyä vaihtopenkin vieressä. En nähnyt enkä kuullut mitään, eikä kukaan EIF:n pelaajista, valmentajista tai joukkueenjohdostakaan ole sanonut mitään tönäisystä tai uhkailusta. Eikä tällaisesta puhuttu liioin pelin jälkeisessä lehdistötilaisuudessakaan. KTP:n ja EIF:n väliset yhteenotot ovat olleet tulisia. Maanantain ottelussa keltaisia kortteja jaettiin kuusi, mutta edellisessä kohtaamisessa Tammisaaressa kesäkuussa peräti 11, joista seitsemän viimeisen 20-minuuttisen aikana. – On uskomatonta, miten meillä on saman joukkueen kanssa koko ajan ongelmia. Kaikkien muiden kanssa asiat sujuvat hyvin. Tämä oli vain seurausta kotipelistä, Haglund arvelee.LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Juho Kilo ja Diogo Tomas nousivat Hollannin pääsarjaan
- Manchester City suli alivoimalla – PSG murskasi Chelsean
- Tähdenlento sammui – Bodø/Glimt murtui vieraskentällä
- Mestarien liigan sensaatiojoukkueella mahdollisuus tehdä historiaa
- The Athletic: Fifa teki tiukan MM-kisaratkaisun Iranin suhteen
- Kazakstaniin siirtynyt Oiva Jukkola nostettiin Huuhkajien mukaan
- Carlo Ancelotti jätti Neymarin ulos Brasilian maajoukkueesta – paljasti ehdon MM-kisoille
- Palloliiton Valko-Venäjä-ratkaisu herättää kritiikkiä – kannattajat pettyivät
- Huuhkajat ei kohtaa Valko-Venäjää Suomessa
- Haastattelu: Joakim Latonen haluaa pidempiä sopimuksia Veikkausliigaan
- The Athletic: Fifa teki tiukan MM-kisaratkaisun Iranin suhteen
- Carlo Ancelotti jätti Neymarin ulos Brasilian maajoukkueesta – paljasti ehdon MM-kisoille
- Tähdenlento sammui – Bodø/Glimt murtui vieraskentällä
- Jere Uronen liekeissä Kreikassa – ex-Real Madrid maalitykki iski kaksi
- Manchester City suli alivoimalla – PSG murskasi Chelsean
- Haastattelu: Joakim Latonen haluaa pidempiä sopimuksia Veikkausliigaan
- Mestarien liigan sensaatiojoukkueella mahdollisuus tehdä historiaa
- Kazakstaniin siirtynyt Oiva Jukkola nostettiin Huuhkajien mukaan
- Lisäajan maali pudotti Djurgårdenin Ruotsin cupista – näin Jani Honkavaara kommentoi
- Palloliiton Valko-Venäjä-ratkaisu herättää kritiikkiä – kannattajat pettyivät
