Entinen VPS-toppari on kuluttanut vaihtopenkkiä Norjassa: ”Voisi sanoa, että loukkaannuin väärään aikaan”
Kuva: Juha Tamminen
Norjan kolmanneksi korkeimmalla sarjatasolla pelaava Mikko Viitikko ei ole päässyt vielä pelaamaan huhtikuussa sattuneen karmean loukkaantumisensa jälkeen. Fredrikstadin 23-vuotias toppari on ollut kunnossa jo viikkoja, mutta hän on joutunut kiltisti odottamaan vuoroaan kentälle pääsyn suhteen.
– Meillä on kulkenut pelit niin hyvin, että kokoonpanoa ei ole tarvinnut vaihtaa. Topparit ovat onnistuneet ja pelanneet hyvin, joten minulle ei ole tarjoutunut oikein mahdollisuutta. Tämä on futista. Voisi sanoa, että loukkaannuin väärään aikaan, kakkosjoukkueen otteluista pelituntumaa hakenut Viitikko kertoo Suomifutis-sivustolle.
Aika Norjassa ei ole silti mennyt vanhan VPS-pelaajan mielestä hukkaan.
– Olen treenannut hyvin ja saanut paljon positiivista palautetta valmentajalta. Omasta mielestäni olen kehittynyt. Täällä tempo on paljon kovempi ja ratkaisut pitää tehdä paljon nopeammin. Lisäksi olen mennyt fysiikassa eteenpäin.
Fredrikstad on lähellä nousta sarjaporrasta ylöspäin.
– Johdamme tällä hetkellä sarjaa pisteellä, kun sitä on kuusi ottelua jäljellä. Pelaamme sunnuntaina sarjakakkosta vastaan, johon minäkin voin päästä kentälle, koska avaavalla topparillamme on vammaa. Olen ihan valmis hyppäämään kentälle, Viitikko toteaa.
Omien peliensä ohessa Viitikko on seurannut myös Vaasan Palloseuran edesottamuksia.
– Nyt on tullut huonoja tuloksia. Joukkue ei ole saanut kolmea pistettä aikoihin. En tiedä, mikä tänä vuonna heille on tullut, koska nyt ei ole mitään europelidarraa, Viitikko sanoo viitaten viime syksyyn, kun VPS suorastaan romahti tuloksellisesti tiputtuaan eurokentiltä.
VPS matkaa lauantaina PS Kemin vieraaksi niskassaan kahdeksan ottelua ilman voittoa. Kemiläiset ovat sarjassa viimeisenä ja putoaminen Ykköseen näyttää todennäköiseltä. Viitikko ei halua aliavioida silti joukkuetta.
– Kemi-peli voi olla kaikkein vaikein juuri nyt. Kemi taistelee hengestään ja pelaajat työpaikoistaan. Katsoin sen Sebastian Sorsan Rakkaudesta lajiin -ohjelman, josta näin, että kyllä Kemissäkin painetaan hommia ja siellä on kova työmoraali.
Viitikko uskoo kuitenkin vanhan seuransa kahmivan voiton.
– 2-0. Seba Strandvall iskee yhden ja Juha Hakola toisen lopussa. Strandvall on pelannut tosi hyvän kauden ainakin tuloksellisesti, toppari kehuu.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Rasmus Schülleriltä iso HJK-paljastus!
- Robert Taylorin MLS-kausi päättyi pettymykseen
- Leo Walta taistelee päätöskierroksella Allsvenskanin maalikuninkuudesta
- Virallista: Jukka Raitala lopettaa pelaajauransa
- Rasmus Schüller jättämässä Djurgårdenin: ”Hyvin mahdollista”
- Näin valmentaja kommentoi La Ligassa debytoineen Lucas Bergströmin peliesitystä
- Tällä hinnalla Huuhkajat saisi nyt ystävyysottelun Argentiinaa vastaan
- Cristiano Ronaldon poika kiipeää kohti huippua – taas maali maajoukkueessa
- Kohahduttava väite: Lionel Messi pyysi siirtoa, mutta ei saanut sitä mitä haki
- Tähänkö se ratkesi? KuPS tarrasi kaksin käsin kiinni Veikkausliigan mestaruuspatsaaseen
- Mullistiko Neymar vapaapotkujen tulevaisuuden?
- Tällä hinnalla Huuhkajat saisi nyt ystävyysottelun Argentiinaa vastaan
- Barcelona saanut merkittävän tarjouksen Robert Lewandowskista
- Kohahduttava väite: Lionel Messi pyysi siirtoa, mutta ei saanut sitä mitä haki
- Näin valmentaja kommentoi La Ligassa debytoineen Lucas Bergströmin peliesitystä
- Cristiano Ronaldon poika kiipeää kohti huippua – taas maali maajoukkueessa
- Arsenal-legendalle kenkää päävalmentajan paikalta
- Leo Walta taistelee päätöskierroksella Allsvenskanin maalikuninkuudesta
- Virallista: Jukka Raitala lopettaa pelaajauransa
- Rasmus Schüller jättämässä Djurgårdenin: ”Hyvin mahdollista”