Mestarien liigan semifinaalista putoamiskamppailuun – ”Tämä on ollut hirveä alku”
Kuva: Getty Images
AS Monaco oli kaudella 2016-17 yksi Euroopan mielenkiintoisimmista ja puhutuimmista joukkueista, joka oli täynnä takuuvarmoja tulevaisuuden tähtiä.
Monaco päätti tuolloin Paris Saint-Germainin neljä kautta kestäneen valtakauden Ranskan liigassa voittaen ensimmäisen pääsarjamestaruutensa 17 vuoteen. Seura ylsi samana vuonna myös sensaatiomaisesti Mestarien liigan välieriin.
Vielä viime keväänäkin Monaco ylsi Ligue 1:ssä hopealle, mutta kuluva sesonki on ollut ruhtinaskunnan ylpeydelle täysi katastrofi.
Toissa kaudella loistaneet nuoret tähdet ovat levittäytyneet ympäri Eurooppaa ja Monaco on kahdeksan ottelun jälkeen Ranskan pääsarjassa karsijan paikalla, sijalla 18. Se on voittanut peleistään vain yhden ja onnistunut tekemään vain kahdeksan osumaa.
Seuran kolumbialainen tähtihyökkääjä Radamel Falcao moitti omiensa otteita perjantaina Canal+:n haastattelussa Monacon hävittyä Saint-Etiennelle 0-2.
– Ei ole kyse vain Saint-Etienne -pelistä. Tämä on ollut hirveä alku sarjassa.
– Emme ole olleet yhtä tehokkaita kuin odotimme emmekä ole pystyneet puolustumaan parhaalla mahdollisella tavalla.
Monacon haasteet jatkuvat keskiviikkona Mestarien liigassa, jossa se hävisi avauspelinsä espanjalaiselle Atlético Madridille 1-2. Seuraavaksi vastassa on Saksan suurseura Borussia Dortmund.
– Emme voi jatkaa tällä tavalla. Meidän on nostettava päämme, koska keskiviikkona matkaamme Dortmundiin ja meidän on saatava hyvä tulos, kommentoi Falcao.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lehti: Anssi Suhoselle etsitään uutta seuraa – ei kuulu HSV:n suunnitelmiin
- Djurgården vahvisti: Santeri Haarala kärsii sydänlihastulehduksesta
- Virallista: TPS julkaisi kapteeninsa jatkosopimuksen
- Djurgårdenin urheilujohtaja: Matias Siltaselle annettu lupa keskustella siirrosta
- Virallista: AC Oulu myi puolustajansa Ruotsiin
- Veikkausliigan maalitykki Dimitri Legbo lähellä siirtoa Kroatiaan
- Ranskan maajoukkuemiehelle uusi seura
- Neymar: Uusi sopimus
- Pikapotkut saanut Erik ten Hag löysi uusia töitä
- Jarkko Wissin SJK teki lupaavan hankinnan
- Pikapotkut saanut Erik ten Hag löysi uusia töitä
- Jarkko Wissin SJK teki lupaavan hankinnan
- Veikkausliigan maalitykki ei jatka Suomessa
- Mohamed Salah piti unelman elossa jännitysnäytelmässä
- Neymar: Uusi sopimus
- ESPN: Tässä ovat Manchester Unitedin vaihtoehdot
- Ranskan maajoukkuemiehelle uusi seura
- Barcelonan Robert Lewandowski valmistautuu tulevaan – ”En pelkää päättää uraani”
- Sinisalon Celticiin palasi tuttu kasvo – Martin O’Neill varoittaa suuresta taistelusta
- Inter tekemässä isoja pelaajakauppoja – ”Hänellä on kyllä valtava palkka”