Näkökulma: Honka pelasi lähes täydellisen kauden – kaatuiko jättipotti tuomarivirheeseen?
Kuva: Juha Tamminen
Kun Honka nousi syksyllä 2017 karsintojen kautta Veikkausliigaan, moni uskoi, että espoolaisista saadaan uskottava sarjanousija. Joukkue pysyi hyvin koossa sarjanousun jälkeen, ja toimistolla tehtiin hyvää työtä. Lopputulos oli lopulta odotettuakin parempi.
Espanjasta saapuneet Javi Hervas ja Borjas Martín osoittautuivat kauden mittaan erinomaisiksi pelaajahankinnoiksi. Vaasasta kotiin palannut Jonas Levänen täytti hienosti uransa lopettaneelta Ilari Äijälältä tyhjiksi jääneet saappaat, ja kesken kauden joukkueeseen liittynyt Macoumba Kandji oli suorastaan loistava kaappaus.
Toiseksi vähiten tappioita koko sarjassa
Veikkausliigan kausi 2018 tultaneen muistamaan ennen muuta HJK:n tutun ylivoimaisesta voittokulusta sekä hopeajoukkue RoPS:n koko kauden jatkuneesta pirteästä pelivireestä. KuPS:ia povattiin ennen kautta HJK:n ykköshaastajaksi, joten kuopiolaisten pronsseissa ei ole sinänsä mitään yllättävää. Se, että Honka kamppaili mitaleista viimeisen ottelunsa viimeiseen minuuttiin saakka, oli kuitenkin lähes sensaatio, ja ansaitsee kunnon hatunnoston. Honka ei hävinnyt koko kaudella kuin viisi ottelua (HJK:n jälkeen toiseksi vähiten), ja tappioistakin neljä tuli vain maalin erolla. Keltamustat tekivät sarjassa kolmanneksi eniten maaleja ja päästivät kolmanneksi vähiten. Loppusuora oli komea, sillä viimeiset seitsemän peliä toivat Hongalle 17 pistettä 21 mahdollisesta. Siksi jääminen neljänneksi maalieron turvin oli epäilemättä kova pala. Kaksi tehtyä maalia enemmän olisi tuonut Hongalle kolmossijan ennen KuPS:ia, ja menolipun ensi kesäksi Eurooppaan. Hongan ja KuPS:n keskinäisissä otteluissa pisteet menivät Hongalle 5-2, joten jos tasapisteissä järjestys ratkaistaisiin Espanjan La Ligan malliin, juhlisi Honka nyt europaikkaa.KuPS:n voittomaali antoi jossiteltavaa
Niukan mitaleilta putoamisen karvautta lisää se, että pronssitaisto ratkesi KuPS:n eduksi mitä ilmeisimmin tuomarivirheen myötä. Tätä mieltä on ainakin jalkapallotoimittaja Lari Vesander, joka käsitteli ottelun IFK Mariehamn-KuPS tapahtumia twiittiketjussaan.
Mitalin ja europaikan ratkaissut KuPSin 2-1-maali on herättänyt keskustelua. Miksi tilannetta ei liputettu? Koska avustava (ilmeisesti) näki koko pallon ylittäneen maaliviivan ennen kuin se osui Mangaan. #Veikkausliiga #KuPS
Hongan taktinen kypsyys ja pelirohkeus hyvää luokkaa
Oli miten oli, Hongan kausi oli upea. Seurasin katsomosta toiseksi viimeisen kierroksen ottelua Inter-Honka, ja vieraiden itsevarma ja pelirohkea esitys teki minuun suuren vaikutuksen. Jokainen joukkueen jäsen oli taktisesti samalla sivulla, Interin prässiä ei säikähdetty, vaan pallo löysi omille paineenkin alla, ja riskejäkin uskallettiin ottaa. Peli-ilo paistoi kauas, ja joukkueen taktinen valmius oli todella kypsä. Tästä ansio kuuluu epäilemättä pitkälti 42-vuotiaalle Vesa Vasaralle, jonka valmentajauralta on lupa odottaa paljon. Toni Koskela veti RoPS:n peräsimessä debyyttikautensa Veikkausliigassa, ja on saanut ansaitusti runsaita kehuja onnistumisestaan. Vähemmälle huomiolle on jäänyt se, että myös Vasaralle kausi päävalmentajana Veikkausliigassa oli ensimmäinen, ja tulos kiitettävän arvosanan arvoinen.
Uusi terveempi Honka tervetullut ilmestys
Honka kuului vuosina 2008-2013 Veikkausliigan kärkiseuroihin. Tuo kuuden kauden ajanjakso toi sille kolmet hopeamitalit sekä kolme paikkaa Suomen Cupin finaalissa. Talouspuolella seura kuitenkin ajautui raskaisiin vaikeuksiin, ja vuonna 2014 seurauksena oli konkurssi. [readmore from=Honka] Honka aloitti toimintansa puhtaalta pöydältä Kakkosesta, ja nousi ripeästi takaisin pääsarjaan. Nyt ote tuntuu olevan aiempaa ammattimaisempi ja harkitumpi, ja toivotaan, ettei vauhtisokeus jatkossakaan yllätä. Kentän puolella Hongan suoritus veikkausliigakaudella oli lähes täyden kympin arvoinen. Tiedotustyö ja stadionolosuhteet jättävät yhä toivomisen varaa, mutta oikealla polulla tuntuu olevan taustaorganisaatiokin. Terve ja kilpailukykyinen Honka tekee Veikkausliigalle todella hyvää. Ehkä ensi kauden päätteeksi Vasara joukkoineen saa juhlia jo mitaleitakin.LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Fanit halusivat nähdä Lionel Messin – stadionilla syttyi kaaos
- Alisha Lehmannilta uusi aluevaltaus – sai ristiriitaisen vastaanoton
- Onko tässä seuraava nettihitti? Fanit hurmaantuvat ilmaisesta jalkapallopelistä – Kokeile itse!
- Kamerun nimesi Afrikan-kisoihin kaksi kokoonpanoa – Mitä kummaa oikein tapahtuu?
- Fifa: Viisi miljoonaa lippupyyntöä MM-kisoihin – hinnat herättävät raivoa
- Liverpoolin Mohamed Salah -saagassa merkittävä käänne
- HJK kohtaa Manchester Cityn Helsingissä
- Pieni toivo elää: KuPS oli lähellä jättimäistä voittoa
- Surkea näky Valkeakosken palavasta stadionista levisi maailmalle
- MM-kisojen lippuhinnat riistäytyivät käsistä
- Alisha Lehmannilta uusi aluevaltaus – sai ristiriitaisen vastaanoton
- HJK kohtaa Manchester Cityn Helsingissä
- Onko tässä seuraava nettihitti? Fanit hurmaantuvat ilmaisesta jalkapallopelistä – Kokeile itse!
- Kamerun nimesi Afrikan-kisoihin kaksi kokoonpanoa – Mitä kummaa oikein tapahtuu?
- Liverpoolin Mohamed Salah -saagassa merkittävä käänne
- Fifa: Viisi miljoonaa lippupyyntöä MM-kisoihin – hinnat herättävät raivoa
- Fanit halusivat nähdä Lionel Messin – stadionilla syttyi kaaos
- Pieni toivo elää: KuPS oli lähellä jättimäistä voittoa
- MM-kisojen lippuhinnat riistäytyivät käsistä
- Surkea näky Valkeakosken palavasta stadionista levisi maailmalle
