SJK:n maalivahti loukkaantui maaottelussa – kuka torjuu syksyn ratkaisupeleissä?

Taistelua suorasta Veikkausliigassa säilymisestä käyvä SJK sai maanantaina jobinpostia, kun sen kapteeni ja ykkösmaalivahti Mihkel Aksalu loukkaantui Viron Nations League -ottelussa Unkaria vastaan.
Aksalu joutui tulemaan vaihtoon muutamaa minuuttia ennen avausjakson loppua. Hänet korvasi kentällä vasta toista maaotteluaan pelannut 31-vuotias Sergei Lepmets. Lepmets joutui toisella puoliajalla kaksi kertaa Ádám Szalain ohittamaksi, ja ottelu päättyi lopulta 3-3 -tasapeliin.
33-vuotiaan Aksalun vamman laadusta ei ole vielä esitetty tarkempia arvioita. Aksalu on pelannut SJK:n 31 sarjaottelusta 18. Muissa peleissä maalia on vartioinut Jesse Öst. Viimeisissä neljässä pelissä on torjunut juuri virolainen, joka pelaa SJK:ssa nyt jo kuudetta kauttaan.
SJK on kaksi kierrosta ennen Veikkausliigan päätöstä kaksi pistettä karsijan paikalla majailevaa TPS:ää edellä. Viimeisissä otteluissaan se kohtaa vieraskentällä HJK:n ja kotonaan FC Interin.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Puolan kapteeni joutui jättämään harjoitukset kesken Helsingin olympiastadionilla
- Doni Arifi nousi Pikkuhuuhkajien EM-ryhmään varalta – usko kantoi epävarmassa tilanteessa: ”Jumalan suunnitelma”
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”