Suomalaisen huippulupauksen lainasiirto ollut täysi pannukakku tähän mennessä – kaksi kuukautta mennyt penkillä
 
										Kuva: Juha Tamminen
					
		
		Timo Stavitski, 19, siirtyi kesän siirtoikkunan viime hetkillä lainasopimuksella Kroatian pääsarjaan NK Osijekiin. Suomalaislupaus on saanut kuluttaa pääasiassa vaihtopenkkiä uudessa seurassaan.
Stavitski siirtyi Kroatiaan Ranskan liigassa pelaavasta Caenista. Caenin seurajohto katsoi Stavitskin kehityksen kannalta parhaaksi lähettää suomalaislaituri Kroatiaan hakemaan peliminuutteja. Tähän mennessä ainoat minuutit ovat tulleet cupin ottelussa 19. syyskuuta.
Sarjassa Stavitski on istunut neljä kertaa vaihtopenkillä ja kahdesti hänet on jätetty kokoonpanon ulkopuolelle. Viime viikonloppuna Osijek kohtasi Istra 1961:n ja Stavitski oli kokoonpanossa, mutta istui vaihtopenkillä koko ottelun. Samaan aikaan Osijek pelaa varsin vahvaa kautta, sillä seura on sarjassa kolmantena ja kiinni europaikassa.
Tilanne ei varmasti ole mieluinen myöskään Caenin näkökulmasta, sillä seura investoi Stavitskiin 600 000 euroa siirtokorvauksena viime vuonna. Hullunkurisen tilanteesta tekee myös se, että Stavitskin viimeiset minuutit sarjaottelussa on Neymarin ja kumppaneiden tähdittämää PSG:tä vastaan elokuun alkupuolelta.
	
																													
								
							
			
						
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin! -  - Palkinto sisältää: - otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
 
 
- Palkinto sisältää: 
 
-  
- SJK:n jättänyt Murilo löysi uuden seuran
- Miika Nuutinen turhautui HJK:n peliesitykseen: ”Toisesta puoliajasta ei ole mitään positiivista sanottavaa”
- MTV: Tässä on KTP:n uusi päävalmentaja
- Ilves tarttui isoon tilaisuuteen
- Draamaa! Hurjia tapahtumia Veikkausliigan ratkaisukierroksilla
- Ranskassa kuohuu nuoren supertähden takia
- Glen Kamaran valmentaja saa sittenkin pitää työpaikkansa
- Virallista: FF Jaron uusi päävalmentaja selvillä – ”Haluan nähdä Jaron, jolla on lähtökohtaisesti hyökkäävä ajattelutapa”
- Glen Kamara ja Tuomas Ollila pääsivät kentälle Ligue 1:ssä!
- Lucas Bergström debytoi Mallorcan tolppien välissä – piti heti nollapelin
- MTV: Tässä on KTP:n uusi päävalmentaja
- Ranskassa kuohuu nuoren supertähden takia
- Djurgården pelaa valtavan pelin viikonloppuna – Honkavaara: ”Jos mietimme sijoitustamme sarjataulukossa…”
- Lucas Bergström debytoi Mallorcan tolppien välissä – piti heti nollapelin
- Tanskalaisten käytös Parkenilla paljastaa synkän todellisuuden Helmarien tappion taustalla
- Glen Kamara ja Tuomas Ollila pääsivät kentälle Ligue 1:ssä!
- Ilves tarttui isoon tilaisuuteen
- Virallista: FF Jaron uusi päävalmentaja selvillä – ”Haluan nähdä Jaron, jolla on lähtökohtaisesti hyökkäävä ajattelutapa”
- Veikkausliiga-seura tiputti sopimusuutisia
- Draamaa! Hurjia tapahtumia Veikkausliigan ratkaisukierroksilla
 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			