Erikoinen äänestys edessä – Baskimaan jalkapalloliitto haluaa virallistaa maajoukkueensa statuksen
Espanjan jalkapalloilun kulisseissa nähdään keskiviikkona erikoinen äänestys. Baskimaan jalkapalloliitto VFV äänestää Durangossa pidettävässä yleiskokouksessaan siitä, aikooko se hakea UEFA:lta ja FIFA:lta jalkapallomaajoukkueelleen virallista statusta.
Baskimaan maajoukkueiden virallinen status on ollut alueen kansallismielisten puolueiden pitkäaikainen päämäärä. Samasta aiheesta haluttiin äänestää jo viime vuonna, mutta tuolloin Bizkaian ja Álavan maakunnat eivät äänestystä kannattaneet.
Vaikka yleiskokous päättäisikin hakea maajoukkueelle virallista statusta, on pyrkimys käytännössä tuhoon tuomittu. FIFA:n säännöt sanovat tarkasti, että ei-itsenäisen alueen liitto voi saada virallisen statuksen vain, jos sen maan liitto, missä alue sijaitsee, antaa sille hyväksyntänsä. Espanjan jalkapalloliitto RFEF ei tule missään tapauksessa Baskimaan jalkapalloliitolle tällaista lupaa antamaan.
Baskimaan maajoukkue on pelannut kymmeniä epävirallisia maaotteluita, joista toistakymmentä 2010-luvulla. Viimeksi se kohtasi lokakuisessa ystävyysottelussa Venezuelan. Joukkue koostui yksinomaan rutinoituneista La Liga -pelaajista, jotka edustavat ennen kaikkea Baskimaan maakunnan valtaseuroja Athletic Bilbaota ja Real Sociedadia. Joukkueessa pelasivat muun muassa Espanjan A-maajoukkueessakin pelanneet Iñigo Martínez ja Asier Illarramendi.
Lähde: El Mundo
LUE MYÖS:
- KuPS sai nimekkäät eurovastustajat – Miika Nuutinen: ”Pitää pystyä haastamaan jokaista”
- Gnistan ensimmäisenä Veikkausliigan uuteen leijonanluolaan – Jussi Leppälahti: ”Hurmosjoukkue vastassa”
- Gnistan ja KuPS jakoivat pisteet Oulunkylässä – Interillä mahdollisuus nousta sarjakärkeen
- Tässä se on! Ballon d’Or -ehdokkaiden lista vuoden parhaaksi miespelaajaksi nyt julki
- Kuka on vuoden nuori pelaaja? Tässä ovat ehdokkaat palkintoon
- Täyttä ylivoimaa – tässä ovat ehdokkaat parhaaksi valmentajaksi
- Nyt jysähti: MM-kisasensaatio Vozinha on ehdolla maailman parhaaksi maalivahdiksi
- Mika Nurmela lähtee Palloliitosta
- Ousmane Dembélé nimesi kolme Ballon d’Or -ehdokastaan
- Suomen Cup 2026: Uutiset, tulokset, tv, voittajat
- Onko tässä maailman paras jalkapalloilija? – ”Pidän itseäni aina parhaana”
- Ousmane Dembélé nimesi kolme Ballon d’Or -ehdokastaan
- Raivokas ulostulo Gianni Infantinoa vastaan
- Haastattelu: Ulkomailta tarjouksia saanut Herman Sjögrell kertoi miksi siirtyi FC Interiin
- Italian MM-kultaikoni kesti työssään vain kolme peliä
- Kaikkien rakastama lajilegenda on roihahtanut uuteen liekkiin
- Joel Pohjanpalo avasi liigakauden maalitilinsä – Palermo sarjakärjessä
- Mika Nurmela lähtee Palloliitosta
- Virallista: Arttu Hoskoselle seurasiirto
- Expressen: Turussa pelanneen Axel Kouamén siirto voi kaatua – Inter on jäämässä ilman osuutta