Malmö FF vahvisti verkkosivuillaan, että se ei jatka suomalaismaalivahti Walter Viitalan sopimusta. Viitalan sopimus Malmön kanssa päättyy vuodenvaihteessa.

Viitala siirtyi ruotsalaisseuraan viime kesänä tanskalaisesta Viborg FF:stä. Viitala ehti pelata Malmön maalilla kahdessa Allsvenskanin ottelussa.

– Pestasimme Walterin nopealla aikataululla Fredrik Anderssonin loukkaantumisen takia. Hän on hyvä maalivahti, joka pääsi ryhmään nopeasti sisään. Hän on pelannut hyvin vähästä peliajastaan huolimatta, Malmön valmentaja Daniel Andersson sanoi Viitalasta seuran verkkosivuilla.

Viitalaa, joka on pelannut kaksi ottelua Huuhkajissa, ei näin ollen nähdä ensi keväänä Eurooppa-liigassa, jossa Malmö raivasi tiensä 32 parhaan joukkoon.