Chelsea on valmis tarjoamaan entiselle maalivahdilleen Petr Čechille roolia seurassa hänen lopettaessa uransa kuluvan kauden päätyttyä.

Nykyään Chelsean paikallisvastustajaa Arsenalia edustava Čech, 36, ilmoitti uransa päättymisestä tiistaina.

Hän vietti Chelseassa 11 vuotta voittaen seurassa 13 mestaruutta, joihin kuuluvat mm. Mestarien liigan voitto ja neljä Valioliigan mestaruutta. Čech siirtyi Arsenaliin kesällä 2015 jäätyään Chelsean nokkimisjärjestyksessä Thibaut Courtois’n taakse.

Chelsea haluaa pitää yllä yhteyksiään entisiin pelaajiinsa. Seuran virallisina lähettiläinä toimivat tällä hetkellä Carlo Cudicini, Tore André Flo, Paulo Ferreira ja Eddie Newton. Hiljattain uransa lopettanut Joe Cole taas siirtyi Chelsean junioripuolelle valmentajaksi. Manageri Maurizio Sarrin apuvalmentajana toimii hyökkääjälegenda Gianfranco Zola.

Tšekin A-maajoukkueessa 124 kertaa esiintynyt Čech asuu Chelsean harjoituskeskuksen lähettyvillä ja on hyvissä väleissä seuran omistajan Roman Abramovitšin kanssa.

The Times -lehden mukaan Čechille saatetaan tarjota juurikin lähettilään tai valmentajan roolia Chelseassa.