Hollannin entinen maajoukkuetähti uskoo Juventuksen voittavan Mestarien liigan yhdestä syystä

Hollannin entinen maajoukkuepelaaja Rafael van der Vaart uskoo Juventuksen voittavan Mestarien liigan tällä kaudella.
Nyt eläkepäiviään viettävä van der Vaart edusti Mestarien liigassa aikoinaan Ajaxia, Hamburger SV:tä, Real Madridia ja Tottenhamia.
Tanskalaisseura Esbjergin riveissä uransa viime vuonna lopettanut keskikenttäpelaaja ei kuitenkaan näe kyseisten seurojen vievän Mestarien liiga -pystiä tällä kaudella.
Tälle on yksinkertainen syy: heillä ei ole Cristiano Ronaldoa.
– Juventus on todellakin suosikki [voittamaan Mestarien liigan]. Joukkue, jossa pelaa Cristiano Ronaldo, on aina suosikki. Hän tekee joukkuetovereistaan parempia. Kun annat hänelle pallon, tiedät hänen tekevän maaleja ja menestys on taattua, van der Vaart kertoi Marcalle.
– Real Madridissa pelasin maailman parhaiden pelaajien kanssa. Sergio Ramos, Guti, Ronaldo, Kaká, Karim Benzema. Se oli jotain niin uskomatonta. Nyt kaikki ovat kuitenkin huomanneet kuinka tärkeä Cristiano oli joukkueelle.
Real Madrid kohtaa Mestarien liigan ensimmäisellä pudotuspelikierroksella Ajaxin. Van der Vaart ei kuitenkaan ole varma kumpi hänen entisistä seuroistaan tulee voittamaan kamppailun.
– Tahdon todella nähdä ottelun kahden huippujoukkueen välillä. Ajax on vakuuttava, on täynnä lupaavia pelaajia ja voittavat ottelut pelaten huippujalkapalloa. Real ei tule pääsemään helpolla, van der Vaart ennusteli.
– En ole hyvä veikkauksissa, mutta luulen että peli tulee päättymään 2-2 Hollannissa.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Puolan kapteeni joutui jättämään harjoitukset kesken Helsingin olympiastadionilla
- Doni Arifi nousi Pikkuhuuhkajien EM-ryhmään varalta – usko kantoi epävarmassa tilanteessa: ”Jumalan suunnitelma”
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”