MYPA pelaa tulevalla kaudella Ykkösessä.

Myllykoskelaisseuran sarjanousu varmistui keskiviikkona, kun Palloliitto ilmoitti hyväksyneensä MYPA:n lähettämän lisenssihakemuksen.

MYPA eteni viime kaudella Kakkosessa nousukarsintoihin saakka, mutta hävisi karsinnoissa Ykköseen nousseelle TPV:lle yhteismaalein 3-2.

Seura lähetti lisenssihakemuksensa Palloliitolle marraskuussa kuultuaan PS Kemin rahavaikeuksista. PS Kemi putosi viime kauden päätteeksi Veikkausliigasta Ykköseen, mutta luovutti paikkansa toiseksi korkeimmalla sarjatasolla talousongelmien vuoksi.

MYPA oli täydennysmenettelyssä ensimmäisellä sijalla.

Seuran puheenjohtaja Mike Kaletonin mukaan MYPA on tehnyt koko ajan töitä sillä oletuksella, että seuran paikka Ykkösessä lopulta varmistuu.

– Näin ollen MyPalla ei myöskään ole hihassa sellaisia julkistamattomia pelaajasopimuksia, jotka olisivat riippuneen sarjatason varmistumisesta, Kaleton totesi Kouvolan Sanomille antamassaan haastattelussa.