Ranskan kriisiseura korvasi Thierry Henryn yllätysvalinnalla – ”Erottaminen oli hätiköity päätös”

AS Monaco on tehnyt yllättävän ratkaisun pestattuaan Leonardo Jardimin takaisin valmentajakseen. Seura vahvisti uutisen tiedotteessaan.
Jardim on tehnyt vanhan työnantajansa kanssa kaksi- ja puolivuotisen sopimuksen. Portugalilainen nappaa paikan väliaikaiskorvaajaltaan Thierry Henrylta, jonka potkut virallistettiin samalla.
Arsenal-ikoni Henryn lyhyt visiitti Monacoon oli täysi katastrofi. Ranskalainen voitti 12 valmentamastaan ottelusta vain kaksi. Yksikään voitoista ei tullut kotinurmella.
Monaco on valahtanut Ranskan liigassa toiseksi viimeiseksi ja taistelee putoamista vastaan.
Jardim valmensi Monacoa edellisen pestinsä aikana menestyksekkäästi neljän vuoden ajan. Seura juhli Ranskan mestaruutta kaudella 2016-2017.
Monacon joukkue muuttui rajusti ennen kuluvaa kautta. Seuran jättivät Fabinho, Thomas Lemar, Joao Moutinho ja pysyvästi PSG:hen siirtynyt Kylian Mbappé.
Monacon seurajohto myöntää, että Jardimin erottaminen oli liian hätiköity päätös.
– Meidän täytyy noteerata, että myimme kesällä monia avainpelaajiamme ja teimme suurista sijoituksista huolimatta virheitä heitä korvatessamme. Emme saaneet luotua uutta kilpailukykyistä joukkuetta. Leonardo Jardimin erottaminen oli myös hätiköity päätös, Monaco perusteli.
– Jardimin aika Monacossa muistetaan yhtenä seuran valoisimmista. Tänään ymmärsimme, että seura ei päättänyt hänen pestiään niin kuin olisi kuulunut. Leonardolle olisi pitänyt antaa mahdollisuus jatkaa työtään.
– Thierry Henry on jalkapallolegenda, mutta epäsuotuisat olosuhteet, kuten lukuisten pelaajiemme loukkaantumiset estivät häntä johtamaan meidät nopeasti pois kriisistä.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Puolan kapteeni joutui jättämään harjoitukset kesken Helsingin olympiastadionilla
- Doni Arifi nousi Pikkuhuuhkajien EM-ryhmään varalta – usko kantoi epävarmassa tilanteessa: ”Jumalan suunnitelma”
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia