Saksalaistähti kritisoi nykyajan juniorivalmennusta ja korostaa katupelien merkitystä: ”Lapsia valmennetaan kuin ammattilaisia”
Saksan maajoukkueen entisen tähtihyökkääjän Lukas Podolskin mielestä nuoria jalkapalloilijoita ruvetaan kohtelemaan ammattilaisina aivan liian varhain.
Podolski, 33, itse on saanut jalkapallo-oppinsa FC 07 Bergheimin ja Kölnissä, mutta hän korostaa Bildin haastattelussa katu- ja pihapelien merkitystä.
– Olen iloinen, että kasvoin kaduilla ja pelikentillä. Asiat ovat eri tavalla nykyään. Lapsia valmennetaan kuin ammattilaisia jo, kun he ovat 7-10 vuoden iässä.
– Valmentajien järjestelyt ovat täysin hulluja ja sairaita.
Podolski osoittaa syyttävällä sormella myös vaativia vanhempia.
– Kaikki ajattelevat, että heidän pojastaan tulee seuraava Podolski, Messi tai Ronaldo ja että hänestä on tultava ammattilainen.
Podolskin ura on jatkunut Kölnin kautta Bayern Müncheniin, Arsenaliin, Internazionaleen, Galatasarayhin ja hänen nykyiseen seuraansa, japanilaiseen Vissel Kobeen, johon hän liittyi vuonna 2017.
Saksan A-maajoukkueessa hän esiintyi 130 ottelussa tehden niissä yhteensä 49 maalia. Podolski on maajoukkueen kaikkien aikojen maalipörssissä kolmantena, Miroslav Klosen (71) ja Gerd Müllerin (68) takana.
- Näkökulma: Portugali ei olisi sama ilman Cristiano Ronaldoa – yksi mies muutti kokonaisen jalkapallomaan
- Cristiano Ronaldon koskettava jäähyväiskirje portugalilaisille: ”Annoin kaikkeni Portugalin puolesta”
- Virallista: Cristiano Ronaldo päättää maajoukkueuransa
- Nyt jysähti – Harry Kanen uudesta sopimuksesta paljastui hurja tieto
- Virallista: Bayern München teki jatkosopimuksen Harry Kanen kanssa
- Mestarien liigassa tehtiin historiaa – suomalaisseuran karmea ennätys ei silti rikkoutunut
- Mestarien liigassa ennätykselliset murskajaiset – jo tunnin kohdalla 7–0!
- Liverpool koki yllätystappion – Kaan Kairisen joukkue oli lähellä jysäyttää Real Madridia vastaan
- Suomalaishuippu kohtaa Real Madridin Mestarien liigassa
- Virallista: Juhani Ojala lopettaa uransa
- Jacob Friis latasi SuomiFutikselle suoraan Glen Kamarasta: ”Sillä on seurauksia”
- Virallista: Kapteeni poistuu TPS:stä – ”En vaihtais päivääkään”
- Haastattelu: ”Meidän on onnistuttava kaikessa” – Pikkuhuuhkajat historiallisen tempun äärellä
- Nyt jysähti – Harry Kanen uudesta sopimuksesta paljastui hurja tieto
- Jude Bellinghamin isä iski 7 maalia Englannille murskavoitossa
- 17-vuotiaalle suomalaislupaukselle jättisiirto – ”Merkittävä siirtokorvaus”
- Virallista: Cristiano Ronaldo päättää maajoukkueuransa
- Mestarien liigassa ennätykselliset murskajaiset – jo tunnin kohdalla 7–0!
- Virallista: Ilveksen pelaaja siirtyy IF Gnistaniin
- Lamine Yamal laittoi taas ennätyksiä uusiksi – nyt jalkoihin jäi Kylian Mbappé