Tottenhamin pokaalia nostanut kapteeni kommentoi Harry Kanen roolia: ”Kaikkein tärkeintä”
Kuva: Getty Images
Tottenhamin ylivoimainen ykköstähti Harry Kane sai kovan tällin joukkueen hävitessä Manchester Unitedille sunnuntaina. Hyökkääjän pelikunnosta ei ole vielä tietoa, poissaolon pituudeksi ollaan väläytelty jopa kokonaista kuukautta. Kane pelaa käytännössä jokaisessa Spursin ottelussa, olipa sitten kyseessä Valioliigan kärkikamppailu, tai kohtaaminen alasarjajoukkueen kanssa cup-kilpailuissa.
Joukkueen kapteeni, maajoukkuetehtävissä pokaaliinkin kiinni päässyt maalivahti Hugo Lloris sanoo, että ryhmä on valmis taistelemaan neljällä rintamalla, vaikka Kane joutuisikin sivuun. Kärkimiehen tilanteesta huolimatta Tottenham saa tulla tulevat viikot toimeen ilman Asian Cupiin matkaavaa Son Heung-miniä.
– Katsotaan seuraavassa ottelussa Fulhamia vastaan, miten pärjäämme ilman Harrya tai Sonia. Joukkue on täynnä tärkeitä yksilöitä, mutta tärkeintä on kollektiivisuus.
Liigan toiseksi viimeisenä oleva Fulham saattaa vielä olla kaadettavissa, mutta Lloris uskoo siis pääsarjan lisäksi menestykseen myös Mestarien liigassa, Liigacupissa, ja FA Cupissa.
– Tiedämme kaikki, miten tärkeä Harry on meille, mutta ei hän ole koko joukkueemme. Jalkapallossa on aina kyse joukkueesta ja siitä, miten jokainen pelaaja on valmis auttamaan ryhmää.
Valtaosa Spurs-pelaajista on täysin kokematon pokaalien voittamisen suhteen, Lloris puolestaan tietää jotain myös siitä.
– Yhtenäisyys on tärkeintä mestaruuksien voittamisessa. Olemme edelleen mukana kaikissa kilpailuissa.
Tottenham on Valioliigassa nyt kolmantena, yhdeksän pisteen päässä kärkijoukkue Liverpoolista. Sen maalisaldo tähänastisella kaudella on 46, Kanen henkilökohtainen osuus tästä on 14 osumaa. Heung-min on joukkueen toiseksi tehokkain osuja kahdeksalla maalillaan.
Lähteet: Four Four Two, Premier League
LUE MYÖS:
- AC Oulu debytoi loppuunmyydyllä uudella stadionillaan – IF Gnistan oli tyly vieras
- Ville Koski iski ensimmäisen maalinsa La Ligassa
- Palloliitto: Miesten Suomen Cupin finaalia ei keskeytetty sairauskohtausten takia
- Opettaja vaihtoi karttakepin OnlyFansiin ja jalkapalloon – yksi piirre ulkonäössä kiinnitti huomion
- 16-vuotias keskikenttäpelaaja loisti Mestarien liigassa – asiantuntijalta hurja vertaus
- Melkoinen veto: 14-vuotias poika debytoi Ykkösliigassa
- Vanhemmat miehet vikittelevät Maddieta, 17, ja Addisonia, 16, kyseenalaisilla kommenteilla – ”Prinsessani”
- Kroaattipelaaja keksi täysin uuden tavan huijata vastustajaa
- MM-kisatähti kiistää kidnappausväitteet
- Romano: Tässä on Philippe Coutinhon uusi seura
- Melkoinen veto: 14-vuotias poika debytoi Ykkösliigassa
- 16-vuotias keskikenttäpelaaja loisti Mestarien liigassa – asiantuntijalta hurja vertaus
- Virallista: Tässä on James Rodríguezin uusi seura
- Palloliitto: Miesten Suomen Cupin finaalia ei keskeytetty sairauskohtausten takia
- Kroaattipelaaja keksi täysin uuden tavan huijata vastustajaa
- Vanhemmat miehet vikittelevät Maddieta, 17, ja Addisonia, 16, kyseenalaisilla kommenteilla – ”Prinsessani”
- Opettaja vaihtoi karttakepin OnlyFansiin ja jalkapalloon – yksi piirre ulkonäössä kiinnitti huomion
- No nyt: Cristiano Ronaldo ja Al-Nassr saavuttivat ikivanhan maailmanennätyksen
- Maailmalla taivastellaan 18-vuotiaan hyökkääjän tilastoja: ”Todella mielenkiintoista”
- Sydney Sweeney kuvattiin alasti jalkapallon kanssa – tämä näky valtasi somen