Chelsea-manageri Maurizio Sarri antoi opetuksen 80 miljoonan euron tähtivahdille kohun seurauksena: ”Nyt se on ohi”
Kuva: Getty Images
Chelsean maalivahti Kepa Arrizapalaga aiheutti melkoisen kohun viime sunnuntaina Englannin Liigacupin finaalissa, kun hän kieltäytyi tulemasta vaihtoon. Chelsea-manageri Maurizio Sarri antoi keskiviikkona Kepalle opetuksen, mutta kommentoi tilanteen nyt olevan ohi.
Kepa sai katsoa Tottenham-ottelun penkiltä, kun Willy Caballero torjui Chelsealle tärkeän 2-0-voiton. Sen lisäksi Chelsea rankaisi Kepaa muun muassa lahjoittamalla tähtiveskarin viikon palkan hyväntekeväisyyteen.
Kepa siirtyi viime kesänä Chelseaan La Liga -seura Athletic Bilbaosta 80 miljoonalla eurolla. Miljoonat eivät merkanneet, kun Sarri halusti antaa Kepalle Tottenhamia vastaan pienen muistutuksen siitä, kuka määrää.
– Mielestäni tämä oli oikea päätös. Kepa teki ison virheen. Hän maksoi siitä seuralle ja nyt hän maksoi siitä joukkueelle, Sarri avasi Kepan istuttamista vaihtopenkille.
Sarri ei kuitenkaan aio olla pitkävihainen maalivahdilleen. Valmentajan mukaan Kepa on yhä Chelsean ykkösvahti ja tapaus on nyt käsitelty.
– Nyt se on ohi. Torstaista alkaen hän on taas meidän kanssamme ja hän on joukkueen mukana viikonloppuna. En tiedä, pelaako hän, mutta kahdesta seuraavasta ottelusta hän pelaa ainakin toisen.
– Nuorena sitä tekee virheitä. Tärkeintä on ymmärtää nopeasti, mitä tuli tehtyä. Mielestäni tämä asia on nyt käsitelty, Sarri totesi.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- HJK jatkosopimukseen luottopelaajansa kanssa
- Haastattelu: Ivan Piñolin TPS ei luovu identiteetistään – ”Tarjoamme yleisölle sitä, mitä he odottavat”
- Sarja-avaus Färsaarilla: 30–0
- Joel Pohjanpalo avaa: Tässä suhteessa Serie B:ssä on kivempaa kuin Serie A:ssa
- Veikkausliigan arvokkaimmalla pelaajalla on hurja hintalappu: neljä miljoonaa euroa
- Entinen Veikkausliiga-seura laski luikuria valmentajastaan – ansioluettelo täynnä härskejä väitteitä
- Jürgen Kloppilta vihje – paluu valmentajaksi?
- TPS vahvistuu ulkomaalaishyökkääjällä: ”On osoittanut viimeistelytaitonsa”
- Nyt se on varmaa: Liverpool ja Mohamed Salah lähtevät eri teille
- Haastattelu: Jasse Tuominen sopeutui nopeasti uuteen rooliinsa FC Interissä
- Haastattelu: Ville Koski taistelee peliajasta La Ligassa
- TPS vahvistuu ulkomaalaishyökkääjällä: ”On osoittanut viimeistelytaitonsa”
- Veikkausliigan arvokkaimmalla pelaajalla on hurja hintalappu: neljä miljoonaa euroa
- Entinen Veikkausliiga-seura laski luikuria valmentajastaan – ansioluettelo täynnä härskejä väitteitä
- Naatan Skyttällä selkeä toive valmennukselle – haluaa lisää peliaikaa
- Huuhkajat palaa tositoimiin – näin näet Uusi-Seelanti-Suomi-ottelun suorana
- Jürgen Kloppilta vihje – paluu valmentajaksi?
- U21 EM-karsinnat: San Marino-Suomi ennakko – lohkotilanne, joukkue ja tv-lähetys
- Paluumuuttaja saapuu Huuhkajiin yli kolmen vuoden tauon jälkeen – ”Kilpailu on kovaa”
- Adam Marhiev valmentajastaan: ”Olen vieläkin vähän ihmeissäni”