HIFK:n luottopelaaja lopettaa peliuransa

Kuva: Juha Tamminen
Helsingin IFK:ssa vuodesta 2015 pelannut laitapuolustaja Otto-Pekka Jurvainen lopettaa peliuransa.
Jurvainen, 34, pelasi HIFK:ssa kolme kautta Veikkausliigaa sekä yhden kauden Ykköstä, ja oli mukana nostamassa seuraa takaisin Veikkausliigaan viime kaudella. Veikkausliigassa hän pelasi uransa aikana yhteensä 54 ottelua, joissa hän teki neljä maalia ja kahdeksan maaliin johtanutta syöttöä. Liigatasolla Jurvainen pelasi ensimmäiset ottelunsa Helsingin Jalkapalloklubin paidassa kaudella 2004.
Suurimman osan urastaan Jurvainen pelasi Ykkösessä, jossa hän edusti vantaalaista PK-35:ta kahdeksan kauden ajan ennen siirtymistään HIFK:hon kauden 2014 jälkeen. Jurvainen teki Ykkösessä kaiken kaikkiaan 24 maalia 218 pelatussa ottelussa. Puistolan Urheilijoiden kasvatti on edustanut urallaan miesten tasolla myös Atlantis FC:tä ja Käpylän Palloa.
Jurvainen kertoo miettineensä peliuransa lopettamista vuodenvaihteen tienoilta lähtien, jonka jälkeen päätös lopulta kypsyi.
– Vuoden alusta rupesin miettimään lopettamista, kun tuntui, että tietyt realiteetit oli tulossa vastaan. Perheeseeni syntyi viime viikolla esikoispoika, ja lapsiperhearjen, kokopäivätyön ja liigafutiksen yhteensovittaminen ei oikein olisi onnistunut, joten ajankäyttöä piti miettiä uudelleen, kommentoi Jurvainen HIFK:n sivuilla.
– Olen tyytyväinen uraani, joka on sisältänyt monia hienoja kokemuksia. Parhaimmat muistot uralta liittyvät oikeastaan niihin hetkiin, jotka olemme kokeneet hyvien pelikavereiden kanssa yhdessä. Viimeiset vuodet IFK:ssa olivat hienoja, ja muistan edelleen sen fiiliksen, kun mentiin pelaajatunnelista kentälle ensimmäiseen Stadin derbyyn! Vaikka pelit tällä tasolla nyt päättyykin, tulee futis varmasti olemaan mukana elämässäni jossain roolissa jatkossakin.
– Haluan kiittää kaikkia, jotka ovat olleet mukana aktiiviurani aikana! Iso kiitos kuuluu vaimolleni, joka on ollut tukena ja jaksanut elää tätä jalkapalloarkea, että on ollut pelejä ja pelireissuja päivätöiden ohella. Lopuksi haluan vielä erityisesti kiittää Esa Terävää ja Jani Honkavaaraa, jotka aikoinaan saivat minut houkuteltua IFK:hon.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Haastattelu: Jardell Kanga, 19, nauttii taas jalkapallosta – ”Olen löytänyt itseni”
- Golden Boy -ehdokkaat julki – PSG:n Mestarien liiga -sankari suosikkina
- ”Elämä oli minulle MM-kisat velkaa” – Espanjan hylkäämä valmentaja pääsee vihdoin MM-kilpailuihin
- Donald Trump puuttumassa jalkapallon MM-kisojen järjestelyihin
- FM: Glen Kamara jättämässä Rennesin tammikuussa – herättää kiinnostusta Englannissa
- Pikkuhuuhkajat taipui loppuhetkillä Espanjalle – Lehkosuo: ”Pelasimme erittäin uskottavan ottelun voitosta”
- Virallista: AC Oulu palkkasi Mika Nurmelan urheilujohtajakseen
- Näin Espanjan päävalmentaja kommentoi voittoa Pikkuhuuhkajista
- Cristiano Ronaldo ”puttasi” itselleen uuden maaliennätyksen
- Pikkuhuuhkajat taipuivat Espanjalle – lopputulos tuntui isolta pettymykseltä
- Tänään TV:ssä: MM-karsintaottelu näkyy ilmaiseksi Suomessa – pelissä historialliset panokset
- FM: Glen Kamara jättämässä Rennesin tammikuussa – herättää kiinnostusta Englannissa
- ”Elämä oli minulle MM-kisat velkaa” – Espanjan hylkäämä valmentaja pääsee vihdoin MM-kilpailuihin
- Onko vitsi toteutumassa? Jari Litmanen palasi kilpakentille
- Näin Espanjan päävalmentaja kommentoi voittoa Pikkuhuuhkajista
- Kommentti: Cristiano Ronaldo näytti, että hän juoksee enää rahan perässä
- Golden Boy -ehdokkaat julki – PSG:n Mestarien liiga -sankari suosikkina
- Raivokas purkaus Ruotsin pukukoppikäytävällä
- Donald Trump puuttumassa jalkapallon MM-kisojen järjestelyihin
- Cristiano Ronaldo ”puttasi” itselleen uuden maaliennätyksen