Juventuksen maalivahti muistelee häitään: Ex-joukkuekaveri nautiskeli hieman liikaa – ”Löysimme hänet puskasta nukkumasta”

Juventuksen maalivahti Wojciech Szczęsny kertoo Foot Truckin haastattelussa, että hänen entiselle joukkuekaverille Jack Wilsherelle maistui alkoholi vähän turhankin hyvin Szczęsnyn häissä.
Kaksikko edusti samaan aikaan Arsenalia yli kymmenen vuoden ajan. Kesällä 2017 Szczęsny siirtyi Juventukseen ja Wilshere jätti Arsenalin vuoden myöhemmin ja lähti toiseen lontoolaisseuraan West Hamiin.
Szczęsnyn mukaan Wilshere on yhä hänen hyvä ystävänsä.
– Hän ja Grzegorz Krychowiak ovat parhaat ystäväni.
– Hän (Wilshere) veti häissäni sellaiset kännit, että me etsimme häntä kaikkialta kaksi tuntia ja löysimme lopulta hänet nukkumasta puskassa.
Szczęsny vietti ensimmäisen vuotensa Juventuksessa legendamaalivahti Gianluigi Buffonin oppipoikana ja tuuraajana. Buffon siirtyi viime kesänä Paris Saint-Germainiin, joten Szczęsny peri ykköstorjujan paikan.
Puolalaismaalivahti uskoo, että Wilsherekin voisi pelata jossain Euroopan suurseurassa, jos hänen kroppansa kestäisi.
– Hänellä oli yksi loukkaantuminen, jota hän ei ikinä todella korjannut, ja se on aiheuttanut taas seuraavan ja seuraavan vamman.
– Hän on yksi suurimmista lahjakkuuksista, joita olen ikinä tavannut.
– Hän pelaa loukkaantumisten takia nyt West Hamissa. Muuten hän olisi jossain Euroopan isossa seurassa.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Puolan kapteeni joutui jättämään harjoitukset kesken Helsingin olympiastadionilla
- Doni Arifi nousi Pikkuhuuhkajien EM-ryhmään varalta – usko kantoi epävarmassa tilanteessa: ”Jumalan suunnitelma”
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”