Borussia Mönchengladbach pestasi mestarivalmentajan naapurimaasta

© Kuva: Getty Images
Valioliigassa Arsenal yrittää ottaa Wolvesia kiinni! Lue ennakko ja lunasta talletusbonus!

Saksan Bundesliigassa pelaava Borussia Mönchengladbach kertoo tiedotteessaan, että Marco Rose siirtyy joukkueen päävalmentajaksi ensi kesänä itävaltalaisesta RB Salzburgista.

Rose, 42, korvaa tehtävässä Dieter Heckingin, joka jättää Die Fohlenin kuluvan kauden jälkeen.

Salzburg nosti saksalaisvalmentaja Rosen ykkösmiehistönsä käskyttäjäksi seuran junioripuolelta kesällä 2017.

Ensimmäisellä kaudellaan hän voitti Itävallan pääsarjan mestaruuden ja vei joukkueensa Itävallan cupin loppuotteluun. Salzburg johtaa parhaillaan Itävallan Tipico Bundesligan yläloppusarjaa seitsemän pisteen erolla LASK Linziin. Toukokuun alussa se pelaa cupin mestaruudesta Rapid Viennaa vastaan.

– Marco Rose on tehnyt loistavaa työtä Salzburgissa viimeisen kuuden vuoden aikana. Me olemme iloisia, että hän siirtyy seuraamme tulevaksi kaudeksi, kommentoi Gladbachin urheilutoimenjohtaja Max Eberl seuran tiedotteessa.

Rosea ehdittiin viedä viime vuonna huhuissa myös muihin Bundesliigan suurseuroihin sekä Manchester Unitediin.

Valioliigassa Arsenal yrittää ottaa Wolvesia kiinni! Lue ennakko ja lunasta talletusbonus!