Jürgen Klopp hehkutti Liverpoolin suoritusta: ”Todella, todella hyvä tulos”

Liverpool vaikuttaisi tälläkin kaudella olevan Portoa vahvempi Mestarien liigassa.
Tiistaina Liverpool voitti Porton puolivälierien avausosassa kotonaan 2-0 rutiininomaisella esityksellä. Viime kaudella joukkueet kohtasivat kilpailun neljännesvälierävaiheessa. Tuolloin Liverpool voitti ensimmäisen ottelun vieraissa 5-0 ja eteni samoin lukemin jatkoon.
Liverpoolin manageri Jürgen Klopp ei lähtenyt vielä juhlimaan jatkopaikkaa.
– Me olemme onnellisia. Tämä oli ensimmäinen osa ja toisesta tulee intensiivinen ottelu. Teimme kaksi maalia ja hallitsimme palloa valtaosan ajasta, kommentoi Klopp BT Sportille.
– Me annoimme heille hieman liikaa erikoistilanteita. Muistaakseni Porto on tehnyt noin 40 prosenttia maaleistaan erikoistilanteista. Näimme Portolta myös 1-2 vastahyökkäystä, mutta muuten pelasimme todella hyvin.
– Toisella puoliajalla hukkasimme hetkeksi pelin juonen, mutta ei ole mitään kritisoitavaa. 2-0 on todella, todella hyvä tulos.
– Me tiesimme, että meillä on vielä toinen ottelu pelattavana, emmekä voi ratkaista otteluparia tänään (tiistaina), joten nyt on meidän mentävä sinne ja taisteltava uudestaan.
Portollakin oli ottelussa paikkansa. Tämän kauden Mestarien liigassa kuusi maalia paukuttaneen Moussa Maregan sihti vaati kuitenkin runsaasti hiomista.
Portugalilaisten päävalmentajan Sérgio Conceiçãon mukaan hänen joukkueensa olisi ansainnut vieraspelistä enemmän.
– Joukkue, jota vastaan pelasimme on todella vahva ehdokas voittamaan Mestarien liigan, joten en halua vähätellä joukkueidemme välisiä eroja, kommentoi Conceição Yahoo Sportsin mukaan.
– Sanon taas, että olisimme syystä tai toisesta voineet tehdä maalin. Me ansaitsimme maalin.
– 90 minuuttia on nyt ohi, mutta meillä on vielä toiset 90 pelaamatta Dragãolla. Pyydän kaikkia kannattajia ja kaikki seuran jäseniä tulemaan otteluun ja luomaan tunnelman Dragãolle, koska me tulemme antamaan kaikkemme kuroaksemme joukkueiden välisen eron kiinni ja toivottavasti pääsemme välieriin.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Djurgården putosi Konferenssiliigasta – Jani Honkavaara kiitti kannattajia: ”Voimme olla ylpeitä”
- Malick Thiaw herättänyt Saksan suurseurojen kiinnostuksen
- Jani Honkavaaran Djurgårdenin eurotaival katkesi ylivertaisen valioliigajätin käsissä
- Ilves vahvisti ison jatkosopimuksen
- Joel Pohjanpalo Serie B:n kuukauden pelaaja!
- Valioliigaseurat upottanut Luis Enrique: ”Me tulemme farmariliigasta”
- Mikel Artetalta suuria puheita Arsenalin putoamisen jälkeen: ”Ansaitsimme paljon enemmän”
- Djurgården metsästää ihmettä Lontoossa – Jani Honkavaara: ”Ei tämä mahdotonta ole…”
- PSG Mestarien liigan finaaliin – espanjalaistähdeltä näyttävä suoritus
- Donald Trumpilta Venäjä-ehdotus FIFA:n Gianni Infantinolle: ”Se voisi olla kannustin”
- Joel Pohjanpalo Serie B:n kuukauden pelaaja!
- Jani Honkavaaran Djurgårdenin eurotaival katkesi ylivertaisen valioliigajätin käsissä
- Valioliigaseurat upottanut Luis Enrique: ”Me tulemme farmariliigasta”
- Ilves vahvisti ison jatkosopimuksen
- Simo Valakari paljasti syynsä jäädä Skotlannin jumbojoukkueeseen – HJK oli kiinnostunut
- Malick Thiaw herättänyt Saksan suurseurojen kiinnostuksen
- Mikel Artetalta suuria puheita Arsenalin putoamisen jälkeen: ”Ansaitsimme paljon enemmän”
- Suomen Cupissa yllätystulos! Veikkausliigaseura laulukuoroon
- Katso: Toni Koskelan Kalmar pelaa vahvaa alkukautta – Anthony Olusanya iski maalin
- Djurgården metsästää ihmettä Lontoossa – Jani Honkavaara: ”Ei tämä mahdotonta ole…”