Juha Maliselle uusi apuvalmentaja Pikkuhuuhkajiin – ”Olen parhaimmillani siinä, miten valmistetaan joukkue voittamaan jalkapallo-ottelu”
Kuva: Juha Tamminen
Suomen alle 21-vuotiaiden maajoukkueen päävalmentaja Juha Malinen on täydentänyt valmennusryhmäänsä espanjalaisella Joaquin Gomezilla.
Gomez, 33, aloittaa Pikkuhuuhkajien apuvalmentajana kesäkuun alussa. Hän jatkaa myös työssään Englannin Mestaruussarjassa pelaavan Stoke Cityn apuvalmentajana.
– Olen saanut työskennellä seurajalkapallon parissa viimeiset kymmenen vuotta. Maajoukkuetoiminta on jotain mitä en ole kokenut, ja se tulee haastamaan minua uudella tavalla. Se motivoi minua ja uskon, että minulla on paljon annettavaa Suomen Palloliitolle, Gomez kommentoi Palloliiton sivuilla.
– Olen todella iloinen, että pääsimme sopimukseen Stoken ja managerimme Nathan Jonesin kanssa. Odotan uutta mahdollisuutta innolla ja olen valmis aloittamaan työt.
Malisen valmennusryhmään kuuluvat apuvalmentajat Gomez ja Stephen Ward sekä maalivahtivalmentaja Mikko Kaven. Gomez tulee tekemään töitä läheisesti myös videoanalyytikko Jouko Kylmäojan kanssa.
– Olen parhaimmillani siinä, miten valmistetaan joukkue voittamaan jalkapallo-ottelu. Siihen pyritään monin eri tavoin. Olen kiinnostunut pelin taktisesta puolesta, pelaajien pitää tietää kentälle mennessään useita tapoja voittaa vastustaja.
Gomez vieraili Pikkuhuuhkajien leirillä Espanjassa maaliskuussa kolmen päivän ajan.
– Olin todella vaikuttunut pelaajien potentiaalista ja tavasta, jolla Juha haluaa joukkueen pelaavan. Näin ottelun Norjaa vastaan (8-3-voitto), ja se oli upea esitys. Olin kokonaisuudessaan tyytyväinen siihen, millaisen kuvan sain pelaajista ja taustatyhmästä. Keskustelut Juhan kanssa johtivat siihen, että haluan olla mukana ryhmässä.
Malinen halusi paitsi vahvistusta valmennusryhmäänsä, myös haastajan itselleen. Näin ollen ulkomainen valmentaja oli alusta asti korkealla luotsin toivelistalla. Tunne vain vahvistui helmikuussa, kun hän vieraili U21-pelaajien seurajoukkueissa Englannissa.
– Haluan ympärilleni ihmisiä, joiden kanssa pääsen keskustelemaan jalkapallosta ja olemaan erikin mieltä. Haluan valmennusryhmääni rikastuttavan ilmapiirin. Stephen on jämäkkä ja erittäin luotettava. Englannin matkan jälkeen tiesin, että minun pitää etsiä toista valmentajaa vielä laajemmalla säteellä, mutta tehtävä osoittautui vaikeaksi.
Gomezin toi vaihtoehdoksi Huuhkajien nykyinen maalivahtivalmentaja Antti Niemi, joka oli työskennellyt Gomezin kanssa Brightonissa, Englannissa.
– Keskustelumme toimi hyvin heti alusta alkaen ja päätimme, että hän tulee käymään Espanjan leirillämme. Näin, miten hän toimii kentällä valmentajana sekä keskusteluissa valmennusryhmän ja pelaajien kanssa. Kaikki meni hyvin ja siitä olemme jatkaneet. Hänellä on iso rooli Stokessa, mutta seura lähti mukaan sopimukseemme, kun päävalmentaja Jones hyväksyi sen.
Uutena palasena U21 @Huuhkajat valmennustiimiin espanjalainen @kiny_FootballPT #JoaquinGomez Big thanks to @stokecity (ex- @LutonTown @dcfcofficial @OfficialBHAFC ) @UEFAUnder21
Joaquin Gomez – valmennuskokemus
2003-2009 Useita jalkapallo- ja urheiluvalmentajan tehtäviä Espanjassa 2009-2010 C.P. Parla Escuela, päävalmentaja (U18) ja apuvalmentaja edustusjoukkue 2010-2011 BHAFC, Naisten ja tyttöjen jalkapallojohtaja ja -valmentaja 2011-2013 Brighton & Hove Albion, akatemiavalmentaja 2013-2015 Brighton & Hove Albion, apuvalmentaja 2015-2016 Derby County, Head of Tactical Analysis 2016-2019 Luton Town, apuvalmentaja 2019- Stoke City, apuvalmentajaLUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Megatähti sai palata maajoukkueeseen – päävalmentaja avasi syitä
- Ilves-tähti valittiin taas Ruotsin alle 21-vuotiaiden maajoukkueeseen
- Mika Lehkosuo hehkuttaa Matias Siltasta: ”Se on hänen superominaisuutensa”
- Yle: Palloliitto yritti houkutella Malick Thiawia Huuhkajiin – valitsi Saksan
- Pikkuhuuhkajien hyökkääjä loukkaantui Konferenssiliigan ottelussa – jäävätkö karsintaottelut väliin?
- Haastattelu: Rony Jansson kertoo, miten Toni Koskelan korkea vaatimustaso näkyy Kalmarin arjessa – ”Jos hän näkee, että joku laiskottelee treeneissä…”
- KuPS saa merkittävän summan eurojytkystään – tässä ovat jatkomahdollisuudet
- KuPS jysäytti jättimäisen voiton!
- Ruma tappio Mestarien liigassa – potkut tuli
- IFK Mariehamnilta valmentajauutisia
- Slovan Bratislavan valmentaja kertoi mielipiteensä KuPSista
- Ruma tappio Mestarien liigassa – potkut tuli
- KuPS saa merkittävän summan eurojytkystään – tässä ovat jatkomahdollisuudet
- HJK hankki eurokentiltä himoitun päänahan
- Pikkuhuuhkajien hyökkääjä loukkaantui Konferenssiliigan ottelussa – jäävätkö karsintaottelut väliin?
- Haastattelu: Rony Jansson kertoo, miten Toni Koskelan korkea vaatimustaso näkyy Kalmarin arjessa – ”Jos hän näkee, että joku laiskottelee treeneissä…”
- KuPS jysäytti jättimäisen voiton!
- Yle: Palloliitto yritti houkutella Malick Thiawia Huuhkajiin – valitsi Saksan
- Kommentti: Fabrizio Romano edustaa kaikkea sitä, mikä journalismissa on pielessä
- Hurja väite supersuositulta sometililtä: Bayern Münchenin ylivoiman juurisyy on Teemu Pukki
