Porto tiedotti Iker Casillasin tilasta – myös Real Madrid tsemppasi maalivahtilegendaansa

© Kuva: Getty Images

Real Madrid -legenda Iker Casillas sai keskiviikona vaarallisen sydänkohtauksen. 37-vuotias maalivahti lyyhistyi iltapäivällä kesken FC Porton harjoitusten ja kiidätettiin sairaalaan hätäleikkaukseen (lue lisää).

Porto on nyt julkaissut virallisen tiedotteen Casillasin tilanteesta. Seuran mukaan espanjalaisvahti ei ole hengenvaarassa.

– Casillas sai sydäninfarktin PortoGaian harjoituskeskuksessa keskiviikkoaamun harjoituksissa Olivalissa.

– Harjoitukset keskeytettiin välittömästi, jotta Porto-vahtia voitaisiin auttaa. Hän on tällä hetkellä CUF:n sairaalassa Portossa. Casillasin tila on vakaa ja hänen sydänongelmansa on selvitetty, Porto tiedotti.

Myös Real Madrid julkaisi Casillasista oman tiedotteensa. Madrid toivotti ikonilleen paranemisia.

– Iker Casillas on osoittanut pystyvänsä ylittämään suuria haasteita ammattilaisuransa aikana ja vaikuttanut seuramme menestykseen. Hän on osoittanut meille, ettei luovuttaminen ole koskaan sallittua meidän elämässämme.